Będzie referendum ws. niepodległości Szkocji?

(fot. Foter / CC BY-SA)

Drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa jest nieuniknione z powodu polityki prowadzonej przez konserwatywnego premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona - ocenił były premier Szkocji Alex Salmond.

 

Podkreślił, że pozostaje jedynie kwestia, kiedy takie referendum miałoby się odbyć, a to zależy od obecnej premier Szkocji Nicoli Sturgeon.

 

W wywiadzie dla BBC Salmond, obecnie deputowany Szkockiej Partii Narodowej (SNP), wymienia trzy powody, które skłaniają do przeprowadzenia nowego plebiscytu.

Według niego rząd Camerona do tej pory nie wywiązuje się z obietnicy, którą złożył w zeszłym roku tuż przed pierwszym referendum, że przekaże Szkocji cały katalog nowych uprawnień. Następnie chodzi o referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, które Cameron chce przeprowadzić do końca 2017 r. i które mogłoby doprowadzić do wyjścia Szkocji z UE wbrew jej woli. Po trzecie, jak wymienia szkocki deputowany, rząd Camerona chce kontynuować swą politykę oszczędności, polegającą na nowych cięciach w pomocy społecznej.

 

Salmond podał się do dymisji po wygranej w referendum przeciwników niepodległości Szkocji.

 

Szkoci odrzucili propozycję niepodległości stosunkiem 55 proc. do 45 proc. głosów w referendum we wrześniu 2014 r. po długotrwałej i wywołującej wiele podziałów kampanii. Według niektórych zwolenników niepodległości wynik ten rozstrzygnął problem na co najmniej jedno pokolenie.

 

Jednak zaskakujący rezultat SNP w majowych wyborach do parlamentu ogólnokrajowego, w których partia zdobyła 56 z 59 miejsc przypadających na Szkocję i praktycznie wyeliminowała Partię Pracy w Szkocji, podsycił spekulacje co do możliwości rozpisania kolejnego referendum.

 

Po majowej wygranej szefowa SNP Nicola Sturgeon zapewniła, że "w najbliższym czasie drugiego referendum niepodległościowego nie będzie".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?