Birma: dożywocie za nielegalny wyrąb lasów

(fot. shutterstock.com)

Sąd w Birmie skazał 153 obywateli Chin na dożywocie za nielegalny wyrąb lasów - podał w czwartek portal BBC News.

 

Dwóch 17-latków otrzymało karę 10 lat więzienia, a kobieta dodatkowe 15 lat za posiadanie narkotyków. Dożywocie w Birmie trwa z reguły 20 lat.

 

Zastępca sędziego w prowincji Kaczin, na północy Birmy, Myint Swe powiedział w radiu Free Service, że sąd starał się wydać jak najbardziej sprawiedliwe wyroki, ale musiał też wziąć pod uwagę kwestie ochrony środowiska.

 

Skazani utrzymują, że zostali wprowadzeni w błąd w sprawie wyrębu. Rząd Chin wyraził zaniepokojenie z powodu surowości wydanych wyroków.

 

Grupa Chińczyków została zatrzymana w wyniku operacji wojskowej w styczniu tego roku w prowincji Kaczin niedaleko granicy birmańsko-chińskiej. Celem operacji była walka z nielegalnym wyrębem lasu; działania armii miały być - jak podaje BBC - zaaprobowane przez działającą w tym regionie rebeliancką Armię Niepodległości Kaczinu (KIA). Grupa ta zaprzeczyła jednak, by była związana z tą sprawą.

 

Rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang oznajmił, że władze w Pekinie od stycznia wielokrotnie poruszały kwestię uwolnienia swych obywateli w rozmowach z władzami Birmy. Dodał, że rząd chiński prosił władze Birmy, by rozwiązały tę kwestię w sposób "zgodny z prawem, sensowny i rozsądny".

 

Wyrąb lasów, często z użyciem słoni, był powszechną praktyką w czasie rządów junty wojskowej w Birmie i przyczynił się do zniszczenia wielu tamtejszych lasów.

 

W 2011 roku rządzący od 1962 roku wojskowi przekazali formalnie władzę popieranej przez nich administracji cywilnej, która stara się powstrzymać praktykę wyrębu lasów, czego efektem jest wprowadzony w zeszłym roku zakaz eksportu surowego drewna.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook