Przecieki: Dobra ocena greckich propozycji

(fot. shutterstock.com)
W ocenie wierzycieli Grecji (KE, EBC i MFW) przedstawione przez Ateny propozycje reform i oszczędności stanowią podstawę do negocjacji o udzieleniu temu krajowi pomocy finansowej - poinformowała w sobotę agencja Reutera, powołując się na źródło w UE.
 
- Trzy instytucje dokonały pierwszej wspólnej oceny propozycji reform przedstawionych przez Grecję w czwartek wieczorem. Uważają je pod pewnymi warunkami za podstawę do negocjacji w sprawie programu w ramach EMS (Europejskiego Mechanizmu Stabilności) - powiedział cytowany przez Reutera unijny urzędnik.
 
Wcześniej w sobotę rzecznik eurogrupy (ministrów finansów państw strefy euro) potwierdził na Twitterze, że ministrowie otrzymali od ekspertów UE i MFW wstępną ocenę najnowszej propozycji Grecji.
 
W czwartek wieczorem Grecja przesłała wierzycielom propozycje w sprawie reform w zamian za wsparcie z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS), o które Ateny poprosiły w środę. W swojej propozycji Grecja zgodziła się na wprowadzenie prawie wszystkich środków, które wcześniej zdecydowanie odrzucała, m.in. na podwyżkę podatku VAT, reformę emerytur i administracji publicznej.
 
O godz. 15 w sobotę ministrowie eurogrupy mają się spotkać w Brukseli, by na podstawie opinii i zaleceń ekspertów wierzycieli Grecji zdecydować, czy można rozpocząć negocjacje o nowym programie pomocy. Pozytywna decyzja otworzy drogę także do udzielenia Grecji kredytu pomostowego na pokrycie bieżących zobowiązań finansowych.
 
W nocy z piątku na sobotę agencja Reutera podała, że eksperci tych trzech instytucji pozytywnie ocenili najnowszą propozycję reform i oszczędności przekazaną przez władze Grecji.
 
Jeśli eurogrupa odrzuci propozycje Aten albo nie osiągnie konsensusu w sprawie rozpoczęcia rozmów o programie pomocowym, w niedzielę zbierze się szczyt strefy euro oraz całej UE.
 
W zamian za reformy grecki premier Aleksis Cipras domaga się restrukturyzacji długu państwa oraz 53,5 mld euro na pokrycie zobowiązań kredytowych do końca czerwca 2018 r.
 
W sobotę nad ranem parlament w Atenach zaaprobował przedstawiony wierzycielom plan reform.
Wspomóż Nas
Tagi: grecja, grexit, ue

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook