Iran: współdziałanie to jedyne rozwiązanie

(fot. The US Army / Foter / CC BY)

Zdaniem irańskiego ambasadora w Kabulu Mohammada Rezy Bahramiego osiągnięcie porozumienia w sprawie programu nuklearnego Iranu i złagodzenie szkodliwych sankcji międzynarodowych może przynieść korzyści dla bezpieczeństwa Afganistanu i współpracy obu krajów.

 

Dyplomata wyraził tę opinię w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek przez Associated Press. Bahrami wskazał m.in., że Iran byłby w stanie wesprzeć rząd w Kabulu w walce z bojownikami Państwa Islamskiego (IS) działającymi na terytorium Afganistanu, którzy stanowią groźbę dla bezpieczeństwa całego regionu.

 

Zdaniem ambasadora wydarzenia ostatnich dekad jasno pokazały, że zagrożenia obecne w Afganistanie, takie jak działalność talibów i IS, nie ograniczają się wyłącznie do terytorium tego kraju, lecz stanowią wspólne zagrożenie dla sąsiednich państw.

 

Zgodnie z informacjami AP grupy IS w bieżącym roku zwiększyły aktywność na terytorium Afganistanu. Większość bojowników należących do nich stanowią byli talibowie, których rozczarował brak postępów w kilkunastoletniej walce powstańczej.

 

Jak przypomina AP, sytuacja bezpieczeństwa w Afganistanie pogorszyła się, odkąd z końcem 2014 roku większość sił Stanów Zjednoczonych i NATO wycofała się z tego kraju, przekazując odpowiedzialność za bezpieczeństwo siłom afgańskim. Wraz ze zmniejszeniem zaangażowania zagranicznych wojsk osłabła międzynarodowa pomoc rozwojowa. Zbiega się to ze złą sytuacją ekonomiczną Afganistanu, w którym w wyniku ponad 30-letniej wojny zostały zahamowane inwestycje i rozwój przemysłu.

 

Porozumienie Iranu ze światowymi mocarstwami ws. jego programu nuklearnego mogłoby wpłynąć na zwiększenie handlu transgranicznego, co miałoby pozytywny efekt dla pogrążonej w kryzysie gospodarki Afganistanu - zauważa AP. Zwiększone mogłyby zostać obroty w takich sektorach przemysłu i usług jak surowce energetyczne, bankowość i ubezpieczenia. Zdaniem Bahramiego rozwój gospodarczy Afganistanu stworzyłby większe możliwości dla irańskich inwestycji w tym kraju.

 

- Chcemy stabilności w Afganistanie, silnego rządu centralnego i rozwoju gospodarczego. Jeśli chcemy zneutralizować i zmniejszyć zagrożenia, przed którymi stoi Afganistan i region, nie mamy innych rozwiązań jak współdziałanie między Afganistanem i innymi krajami w regionie i poza nim - powiedział Bahrami.

 

Iran negocjuje obecnie z sześcioma mocarstwami (Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania, Niemcy) porozumienie w sprawie programu nuklearnego rozwijanego przez Teheran. Jak pisze AP, uczestnicy rozmów liczą, że do czwartku uda się wypracować porozumienie kończące dekadę nakładania na Iran międzynarodowych sankcji, których podstawą były obawy państw Zachodu o militarny charakter irańskiego programu.

 

 

 

 


 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook