Ukraina zatwierdziła nowego szefa SBU

(fot. Ivan Bandura / CC BY 2.0 / flickr.com)

Ukraiński parlament zatwierdził w czwartek nowego szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), którym został uznawany za lojalnego wobec prezydenta Petra Poroszenki generał Wasyl Hrycak.

 

Zastąpił on Wałentyna Naływajczenkę, zwolnionego z tego stanowiska na podstawie decyzji Rady Najwyższej z 18 czerwca. Wśród przyczyn odsunięcia Naływajczenki wymieniano m.in. brak efektów w walce z korupcją oraz jego związki z grupą oligarchy Dmytra Firtasza.

 

Kandydaturę Hrycaka, którą wysunął Poroszenko, poparło w głosowaniu 340 posłów w liczącym 450 osób parlamencie. SBU - struktura, zajmująca się m.in. kontrwywiadem, otrzymała szefa "bez ambicji politycznych" i oddanego prezydentowi - oceniają komentatorzy.

 

48-letni Hrycak pracuje w organach bezpieczeństwa od 1990 roku. Po zwolnieniu Naływajczenki przejął jego obowiązki; wcześniej kierował Centrum Antyterrorystycznym w SBU i był wiceszefem tej Służby.

 

Hrycak pochodzi z obwodu rówieńskiego na zachodniej Ukrainie. Jest absolwentem Państwowego Instytutu Pedagogicznego w Łucku. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook