Brytyjskie media: najtrudniejsze dni strefy euro

Brytyjskie media: najtrudniejsze dni strefy euro
(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

Niedzielne wydania brytyjskich gazet podkreślają, że zerwanie posiedzenia eurogrupy i impas w negocjacjach Grecji z kredytodawcami stawiają Unię Europejską w ekstremalnie trudnej sytuacji, stanowiąc zagrożenie dla przyszłości wspólnoty i stabilności na kontynencie.

"The Times on Sunday" opisuje weekendowe rozmowy eurogrupy i długie kolejki do bankomatów w Grecji jako "najbardziej dramatyczne dni trwającego kilka miesięcy kryzysu decyzyjnego". Wyjście Grecji ze strefy euro, jak zaznacza gazeta, "wstrząsnęłoby całym powojennym projektem europejskim".

W podobnym tonie wypowiada się "Financial Times", nazywając kryzys grecki "pierwszymi krokami wstecz w harmonijnym procesie integracji". W komentarzu redakcyjnym szef działu europejskiego Tony Barber pisze, że "wbrew nieodpowiedzialności lewicowego rządu, błędów polityków, korupcji i klientelizmu, Grecja musi być za wszelką cenę uratowana przed politycznym, ekonomicznym i społecznym upadkiem". W przeciwnym razie, ostrzega, może grozić jej "polityczny radykalizm, bieda, wzrost zorganizowanej przestępczości, niekontrolowana migracja czy nawet wojna, które charakteryzują takie kraje, jak Bośnia i Hercegowina czy Syria".

"The Observer" (niedzielne wydanie "Guardiana") w obszernej korespondencji z Brukseli zwraca uwagę, że sobotnie konkluzje po spotkaniu eurogrupy nie były, po raz pierwszy w 16-letniej historii strefy euro, ustalone zgodnie przez wszystkich uczestników spotkania. Gazeta cytuje słowackiego ministra finansów Petera Każimira, który powiedział, że następne dni zdecydują o "losie Europy".

DEON.PL POLECA

Eurosceptyczny "The Sunday Telegraph" z kolei zwraca uwagę na ironię sytuacji, w której podczas czwartkowej Rady Europejskiej, poprzedzającej spotkanie eurogrupy, liderzy 28 państw członkowskich zdecydowali o przyznaniu tytułu honorowego Europejczyka byłemu premierowi Francji i jednemu z architektów wspólnej waluty, Jacques'owi Delors.

W ostrym komentarzu redakcyjnym gazeta podkreśla, że (premier Grecji Aleksis) "Cipras zrobił dokładnie to, co najbardziej irytuje europejskie elity - poprosił ludzi o głos".

Budując analogię do zapowiadanego na 2017 rok brytyjskiego referendum w sprawie członkostwa w UE, publicysta gazety Iain Martin napisał, że (premier David) "Cameron przynajmniej ostrzegł o referendum z wieloletnim wyprzedzeniem, podczas gdy Cipras chce spytać o decyzję tu i teraz, co w oczach gładkich brukselskich dyplomatów gwarantuje mu nagrodę europejskiego wariata roku".

Jak pisze, "prawdziwymi wariatami są jednak ci, którzy wymyślili walutę, w której polityczne marzenia i próżność zastąpiły ekonomiczny rachunek".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Brytyjskie media: najtrudniejsze dni strefy euro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.