Grecja zapowiada współpracę z EBC

(fot. PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZI)

Grecja będzie ściśle współpracować z Europejskim Bankiem Centralnym (EBC), by zapewnić stabilność krajowych banków - zapowiedział wicepremier rządu w Atenach Janis Dragasakis. Spotkał się on w sobotę z szefem EBC Mario Draghim.

 

- Rząd będzie nadal ściśle współpracował z EBC i Bankiem Grecji na rzecz stabilności krajowego systemu bankowego - napisał Dragasakis na Twitterze.

 

EBC zwołał obrady swej Rady Prezesów, które - jak podają źródła cytowane przez AFP - odbędą się w niedzielę i będą przeprowadzone telefonicznie. Jak wcześniej zapowiadał przewodniczący eurogrupy Jeroen Dijsselbloem, Rada Prezesów EBC będzie musiała rozstrzygnąć, czy po wygaśnięciu programu pomocowego dla Aten greckie banki nadal mogą być zasilane w płynność przez krajowy bank centralny.

 

Greckie banki potrzebują pomocy ze strony banku centralnego, ponieważ mieszkańcy tego kraju masowo wycofują depozyty. Pomoc dla banków jest zatwierdzana przez EBC, który w każdej chwili może ograniczyć jej skalę bądź w ogóle ją zakończyć.

 

Minister finansów Francji Michel Sapin zapewnił w sobotę, że "przeznaczeniem" Grecji jest pozostanie w strefie euro. Żadnemu krajowi nie zależy na tym, by Grecja opuściła eurostrefę - wskazał minister. Przyznał zarazem, że nie można wykluczyć, iż wystąpienie Grecji z eurostrefy może nastąpić w rezultacie referendum 5 lipca. Grecy przyjmą w nim lub odrzucą warunki programu pomocowego.

 

Francja jest gotowa, by bez zwłoki stać się pośrednikiem między Grecją i jej wierzycielami, tak aby zapobiec załamaniu się negocjacji - oświadczył Sapin w sobotę wieczorem w Brukseli. - Mówię z przekonaniem - Francja jest dziś gotowa, by zapewnić wznowienie dialogu w każdym momencie - wskazał.

 

Program pomocowy dla Grecji wygaśnie 30 czerwca. Eurogrupa nie zgodziła się w sobotę na jego przedłużenie, o co zabiegała Grecja. Wcześniej, w nocy z piątku na sobotę premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział referendum ws. porozumienia z międzynarodowymi kredytodawcami.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook