Sprawcy strzelaniny w Charleston postawiono zarzut 9 zabójstw

(fot. EPA/Grace Beahm)

Sprawcy strzelaniny w uczęszczanym przez Afroamerykanów kościele w Charleston w Karolinie Płd. postawiono w piątek zarzut dziewięciu zabójstw i nielegalnego posiadania broni - poinformowała na Twitterze policja z Charleston.

 
21-letni Dylann Roof został zatrzymany w czwartek w mieście Shelby, które znajduje się ok. 350 km na północ od miejsca zbrodni. Amerykańska prokuratura uznała jego czyn za "zbrodnię nienawiści".
 
Prokuratura bierze więc pod uwagę oskarżenie go o zbrodnię na tle rasowym, co oznacza, że mężczyźnie grozi surowsza kara. Roof zeznał podczas przesłuchania, że "chciał wypowiedzieć wojnę rasową" - podała w piątek telewizja NBC News, powołując się na źródła policyjne.
 
Republikańska gubernator Karoliny Południowej Nikki Haley powiedziała, że Roof zasługuje na karę śmierci, która jest wciąż wykonywana w tym stanie.
 
"Jest to ewidentnie zbrodnia na tle rasowym (...). Chcemy, aby (sprawca) został skazany na śmierć. To najstraszniejszy przejaw nienawiści, jaki widziałam" - powiedziała Haley.
 
Roof otworzył ogień do wiernych w XIX-wiecznym kościele metodystycznym w środę około godz. 21 czasu lokalnego, czyli o godz. 3 nad ranem w czwartek w Polsce.
 
Świątynia, w której doszło do tragedii, należy do historycznego, najstarszego na południu Afrykańskiego Episkopalnego Kościoła Metodystycznego. W USA istnieje kilkadziesiąt takich kościołów założonych przez Afroamerykanów, którym biali odmawiali wstępu do swoich świątyń.
 
Kościół w Charleston powstał w XVIII wieku, gdy zaczęli się tam zbierać na modły czarni niewolnicy; formalnie świątynia została założona w 1816 roku przez Denmarka Veseya. Wkrótce potem była dwukrotnie zamykana, ponieważ władze miejskie uznawały, że tamtejsza kongregacja łamie surowe przepisy dotyczące organizowania spotkań przez niewolników.
 
W 1822 roku Vesey, były niewolnik, który zdołał kupić sobie wolność, usiłował zorganizować powstanie czarnych. Spisek został jednak wykryty i Vesey oraz jego wspólnicy zostali powieszeni. Budynek kościoła spalono w odwecie.
 
Świątynię odbudowano w 1834 roku, ale w 1886 roku zniszczyło ją trzęsienie ziemi. Kościół odrestaurowano jednak z rozmachem i stał się on miejscem, które odwiedzali wszyscy bojownicy o prawa obywatelskie dla Afroamerykanów, włącznie z Martinem Lutherem Kingiem.
 
Wierni wciąż organizują często wieczorne studiowanie biblii i podczas jednego z takich spotkań Roof, zaproszony do wzięcia udziału w lekturze, zabił dziewięcioro obecnych.
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook