Na Białoruś przybyło ponad 100 tys. Ukraińców

(fot. Nicolas Raymond / CC BY 2.0 / flickr.com)

Ponad 100 tysięcy obywateli Ukrainy znalazło schronienie na Białorusi - oświadczył w czwartek przedstawiciel Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) na Białorusi Jean-Yves Bouchardy na konferencji prasowej w Mińsku.

 

- Przybyli na Białoruś Ukraińcy to dodatkowo 1 proc. ludności republiki. A jeśli dodać wszystkie osoby podlegające UNHCR, to co 75. człowiek w kraju jest albo migrantem z konieczności, albo uchodźcą, albo osobą bez obywatelstwa, albo zabiegającą o azyl na Białorusi - oświadczył Bouchardy. Dodał, że Ukraińcy stanowią większość ubiegających się o azyl na Białorusi.

 

Przedstawiciel UNHCR podkreślił, że Białoruś zajmuje wśród państw sąsiadujących z Ukrainą drugie - po Rosji - miejsce pod względem liczby przyjmowanych obywateli ukraińskich, a pod względem liczby przyjętych Ukraińców na 1000 mieszkańców - pierwsze.

 

Bouchardy dodał, że Ukraińcy znajdują się w centrum zainteresowania przedstawicielstwa UNHCR na Białorusi, ale pomoc otrzymują także obywatele innych krajów, np. Syrii czy Afganistanu, którzy "są w gorszym położeniu, bo nie znają rosyjskiego, co jest poważna przeszkodą przy poszukiwaniu pracy".

 

W kwietniu szef wyższej izby parlamentu Białorusi Michaił Miasnikowicz wyraził zaniepokojenie wpływem imigrantów ukraińskich na krajowy rynek pracy. - Być może to się opłaca niektórym gospodarstwom, ale powinniśmy myśleć o zatrudnieniu własnej ludności, a nie tylko o zarobkach naszych ukraińskich przyjaciół - oznajmił.

 

W październiku prezydent Alaksandr Łukaszenka zadeklarował, że Białoruś jest gotowa przyjąć wszystkich Ukraińców, którzy chcą żyć i normalnie pracować na jej terytorium. - Oczywiście będziemy takim ludziom pomagać. Już o tym mówiliśmy. Przyjmiemy wszystkich, którzy chcą żyć i normalnie pracować. Mamy przecież regiony i branże, gdzie rąk do pracy bardzo brakuje - oznajmił.

 

Od 30 sierpnia ub.r. na Białorusi obowiązuje prezydencki dekret wprowadzający ułatwienia dla obywateli Ukrainy, którzy czasowo przebywają na terytorium Białorusi. Upraszcza on m.in. procedurę przyznawania państwowych zasiłków obywatelom Ukrainy, a także pozwala czasowo przebywającym na Białorusi dzieciom obywateli Ukrainy uzyskać prawo do edukacji przedszkolnej, ogólnej i średniej oraz specjalnej na równi z niepełnoletnimi obywatelami Białorusi.

 

Zgodnie z dekretem Ukraińcy mogą zapisywać swe dzieci na naukę w placówkach oświatowych Białorusi bez dokumentów, których nie mogą okazać z przyczyn obiektywnych. Dekret zwalnia także z konieczności wnoszenia opłaty państwowej za zezwolenie na zatrudnianie Ukraińców na Białorusi oraz ze specjalnej zgody na prawo do pracy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?