Czy w Gruzji werbują do Państwa Islamskiego?

(fot. Free Grunge Textures / Foter / CC BY)

W Gruzji zatrzymano mężczyznę, który - według władz - prowadził werbunek bojowników dla Państwa Islamskiego (IS). Jak podało MSW Gruzji w poniedziałek wieczorem, mężczyzna pochodzi z wąwozu Pankisi, gdzie mieszkają gruzińscy Czeczeni - Kistowie.

 

Według MSW zatrzymany Ajuf Borczaszwili "jest przedstawicielem w Gruzji grupy terrorystycznej Państwo Islamskie" i "werbował obywateli, by dołączyli do organizacji terrorystycznej, a także organizował ich podróż do Syrii".

 

Obrońca zatrzymanego powiedział, że zarzuty te są "bezpodstawne" i "całkowicie absurdalne". Z kolei MSW twierdzi, że Borczaszwili wysłał do Syrii dwóch nastolatków z wąwozu Pankisi, z których jeden miał 16 lat.

 

Jak podał portal Civil.ge, mężczyzna został zatrzymany 14 czerwca, a jego dom w wąwozie Pankisi został przeszukany.

 

MSW Gruzji podało, że zatrzymano również trzech mężczyzn zwerbowanych przez Borczaszwilego; dwóch z nich - na lotnisku, gdy udawali się przez Turcję do Syrii.

 

Pojawiły się także doniesienia o czasowym zatrzymaniu kilku innych mężczyzn, wśród których też byli mieszkańcy wąwozu Pankisi. Jednym z zatrzymanych był krewny dowódcy wojskowego IS - Abu Omara asz-Sziszeniego, Gruzina pochodzącego z Pankisi.

 

W Pankisi radykalizacja nie jest zjawiskiem nowym, jednak większą uwagę problem ten przyciągnął w kwietniu br. po tym, jak 16-latek z Pankisi i jego 18-letni kolega prawdopodobnie pojechali do Syrii. Lokalna rada starszych zwróciła się z apelem o pomoc do władz Gruzji. Wskazała, że większość Kistów jest przeciwna wysyłaniu nieletnich w strefę konfliktu, ale nie jest w stanie wyeliminować tego "anormalnego zjawiska".

 

12 czerwca br. parlament Gruzji przyjął w trzecim czytaniu rozszerzone przepisy dotyczące udziału w nielegalnych grupach zbrojnych. Przyjęte poprawki wprowadzają odpowiedzialność karną za podróżowanie za granicę, lub próbę takiej podróży, w celu prowadzenia działalności terrorystycznej czy przygotowywania się do takiej działalności.

 

Przepisy precyzują przy tym, że karany jest udział w organizacjach zbrojnych niekontrolowanych przez władze państwowe. Przedstawiciele władz gruzińskich wskazali, że zastrzeżenie takie przyjęto w celu podkreślenia, że przepisy nie stosują się do obywateli Gruzji walczących na wschodzie Ukrainy po stronie Kijowa.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?