Niemcy pozytywnie o krokach USA w Europie

(fot. shutterstock.com)

Dwie największe gazety opiniotwórcze w Niemczech, "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i "Sueddeutsche Zeitung", przyjęły pozytywnie zapowiedź rozmieszczenia przez USA ciężkiego sprzętu wojskowego w Europie Wschodniej w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Rosji.

 

Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" przypomniał w poniedziałek niedawną wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera", z której wynika, że jego kraj nie ponosi winy za pogorszenie relacji z krajami UE.

 

- Tylko ktoś chory na umyśle, albo kto śni może wyobrażać sobie, że Rosja mogłaby pewnego dnia zaatakować NATO - powiedział Putin. Zarzucił krajom z Europy Środkowo-Wschodniej, że celowo podsycają we własnych społeczeństwach strach przed Rosją, aby zapewnić sobie korzyści.

 

"FAZ" zwraca uwagę, że Rosja mogłaby w prosty sposób rozwiać obawy mniejszych krajów, podejmując działania służące budowaniu zaufania. - Putin robi jednak coś wręcz przeciwnego - stwierdza autor komentarza, dodając, że do wiosny 2014 roku nikt nie wyobrażał sobie, iż Rosja zaanektuje cześć sąsiedniego kraju i rozpęta wojnę na wschodzie Ukrainy.

 

W stolicach krajów, które chętnie powróciłyby do dawnego partnerstwa z Rosją, panuje "wielka niepewność" co do dalszych kroków Moskwy. Głosy potwierdzające gotowość do konfrontacji rozbrzmiewają w Moskwie głośniej niż "delikatne sygnały pokojowe" - czytamy w "FAZ".

 

Komentator zwraca uwagę, że wypowiedzi czołowych rosyjskich polityków zawierają ostatnio coraz częściej kpiny z obaw żywionych przez sąsiadów Rosji. - Podczas gdy w Rosji postępuje rehabilitacja Stalina, jego ofiary są wyszydzane - pisze niemiecki dziennikarz. W tej sytuacji dążenie potomków ofiar do maksymalnego zabezpieczenia się, także za pomocą środków wojskowych, jest jego zdaniem "jak najbardziej zrozumiałe".

 

Rozmieszczenie ciężkiego sprzętu w Europie Wschodniej byłoby czynnikiem działającym uspokajająco i byłoby wkładem w umocnienie bezpieczeństwa w Europie, nawet jeśli doszłoby do ostrej reakcji Rosji - ocenia "FAZ". I dodaje, że w rosyjskich elitach jest znacznie więcej niż gdziekolwiek indziej na świecie "chorych psychicznie", żeby użyć nomenklatury Putina, którzy marzą o militarnej konfrontacji z NATO.

 

"Sueddeutche Zeitung" zauważa, że ćwierć wieku po upadku muru berlińskiego metoda militarnego odstraszania "wyszła z mody". Dlatego z taką trudnością przychodzi NATO znalezienie odpowiedzi na "prężenie muskułów przez Moskwę" - pisze dziennik. Jak zaznacza, "zdolność do eskalacji" zapewnia Rosji przewagę, której NATO jeszcze długo nie będzie w stanie zrównoważyć.

 

Zapowiedź rozmieszczenia broni jest wynikającym z kalkulacji "politycznym przesłaniem". Po pierwsze, Sojusz przejmuje rosyjską logikę zastraszania. Po drugie, narusza ducha, choć nie literę traktatu NATO-Rosja. Po trzecie, należałoby rozważyć następny krok, gdyż w przeciwnym razie obecne posunięcie okaże się przejawem bezradności - uważa publicysta "SZ".

 

Wschodni partnerzy Sojuszu domagają się wsparcia; NATO powinno potraktować poważnie ich postulat - czytamy w niemieckiej gazecie. Traktat NATO-Rosja został już dawno temu naruszony przez Moskwę. Rozlokowanie sprzętu wojskowego jest w tej sytuacji "najmniejszą możliwą eskalacją", na jaką NATO może sobie pozwolić - konkluduje "SZ", zastrzegając, że byłoby rozsądnie uprzedzić Rosję.

 

Dziennik "New York Times" podał w sobotę, że Pentagon rozważa rozmieszczenie w Europie Wschodniej ciężkiego uzbrojenia dla 5 tys. żołnierzy USA w ramach odstraszania ewentualnej agresji rosyjskiej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.6

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook