Saakaszwili gubernatorem na Ukrainie

(fot. EPP Congress Warsaw /wikipedia.com / CC BY 2.0)

Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili jako "zniewagę" dla Gruzji określił decyzję swego poprzednika Micheila Saakaszwilego, który w sobotę został gubernatorem obwodu odeskiego na Ukrainie. Z rąk prezydenta Petra Poroszenki otrzymał ukraińskie obywatelstwo.

 

- Są wartości nadrzędne nad karierą, a wśród nich jest obywatelstwo własnego kraju - mówił w niedzielę wieczorem w gruzińskiej telewizji Margwelaszwili. Postępowanie byłego szefa państwa nazwał "nieprzyzwoitym" i "niezrozumiałym".

 

Zgodnie z gruzińskim prawem obywatel Gruzji, który przyjmie obywatelstwo innego kraju, traci gruziński paszport. Krok taki musi jednak zostać potwierdzony specjalnym dekretem, co w przypadku Saakaszwilego na razie nie nastąpiło i były prezydent pozostaje obywatelem gruzińskim.

 

Minister sprawiedliwości Tia Culiukiani oznajmiła, że decyzja o odebraniu obywatelstwa będzie "decyzją polityczną". - Podejmiemy ją, kiedy będziemy chcieli - dodała, nazywając decyzję "mieczem Damoklesa" wiszącym nad byłym prezydentem.

 

Przy okazji nominacji na stanowisko gubernatora obwodu odeskiego Poroszenko oświadczył, że oczekuje, iż pod rządami Saakaszwilego zmiany w tym obwodzie będą widoczne w ciągu jednego roku. Podkreślił, że region odgrywa ważną rolę w zachowaniu integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.

 

- Ale nie mniej ważnym wyzwaniem jest walka z korupcją, niesprawiedliwością, niezreformowaną gospodarką, walka o realną decentralizację i budowę tego, o co ludzie walczyli podczas "rewolucji godności" na Majdanie - mówił Poroszenko.

 

Saakaszwili, prezydent Gruzji w latach 2004-2013, doszedł do władzy na fali rewolucji róż z listopada 2003 roku. Były prezydent, który nie krył sympatii dla nowych, prozachodnich władz Ukrainy, kieruje międzynarodową radą konsultacyjną ds. reform stworzoną przy urzędzie prezydenta Ukrainy.

 

W kraju prokuratura generalna postawiła Saakaszwilemu latem 2014 roku zarzuty nadużycia władzy. Dotyczą one m.in. rozpędzenia protestów antyrządowych w 2007 roku. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook