Cudzoziemcy w UK nie zagłosują w referendum

(fot. UK Grunge Flag / flickr.com / CC BY 2.0)

Mieszkający w Wielkiej Brytanii obywatele większości krajów Unii Europejskiej nie będą mogli głosować w referendum dotyczącym brytyjskiego członkostwa w UE - poinformował w poniedziałek rząd w Londynie.

 

W głosowaniu będą mogli wziąć udział obywatele Irlandii, Malty, Cypru i innych państw Commonwealthu oraz Brytyjczycy mieszkający za granicą nie dłużej niż 15 lat. W sumie w unijnym referendum mogłoby zagłosować ok. 45,3 mln osób.

 

Prawa do głosowania nie dostaną Brytyjczycy w wieku 16 i 17 lat, choć oczekuje się, że Szkocka Partia Narodowa, obecnie trzecia siła w brytyjskim parlamencie, będzie zabiegała o pozwolenie im na udział w plebiscycie.

 

Projekt ustawy w sprawie uprawnień do głosowania w czwartek ma trafić pod obrady parlamentu.

 

Eurosceptyczni politycy brytyjscy twierdzili, że nawet 1,5 mln mieszkających w Wielkiej Brytanii obywateli innych krajów UE mogłoby zagłosować w referendum, gdyby zastosowano w tym przypadku ordynację wyborczą obowiązującą podczas wyborów samorządowych, w których mogą oni uczestniczyć.

 

Były minister obrony z ramienia rządzącej Partii Konserwatywnej Liam Fox, znany z eurosceptycznych poglądów, powiedział, że pozwolenie obywatelom innych państw unijnych na głosowanie w referendum "w sposób niedopuszczalny rozwodniłoby głos narodu brytyjskiego".

 

Przed zwycięskimi dla konserwatystów wyborami parlamentarnymi Cameron obiecał, że doprowadzi do renegocjacji warunków brytyjskiego członkostwa w UE, np. w sprawie imigracji, i przywróci Londynowi uprawnienia, których zrzekł się na rzecz Brukseli. Zapowiadał, że referendum w tej sprawie odbędzie się w 2017 roku, później dawał do zrozumienia, że byłby gotów przyspieszyć to głosowanie.

 

Cameron w poniedziałek ma się spotkać z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem, by rozmawiać z nim o swoich planach zreformowania Unii Europejskiej i renegocjacji warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.

 

Jeszcze w tym tygodniu złoży wizytę także w Danii, Holandii, Francji, Polsce i Niemczech; ma nadzieję, że do posiedzenia Komisji Europejskiej pod koniec czerwca uda mu się spotkać z władzami wszystkich 27 krajów unijnych - poinformowała kancelaria Camerona na Downing Street.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?