Poroszenko: świat bojkotuje Rosję

(fot. EPA/SERGEY DOLZHEKO)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko uznał w sobotę, że nieobecność przywódców światowych na paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie jest wyrazem poparcia dla jego kraju, który walczy ze wspieranymi przez Rosję separatystami w Donbasie.

 
"Ukrainę popiera cały świat. Jednym z przejawów tego poparcia jest szeroki bojkot międzynarodowy dzisiejszej parady na Placu Czerwonym w Moskwie" - powiedział podczas uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa w Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Kijowie.
 
Prezydent oświadczył, że Ukraina już nigdy nie będzie świętowała zwycięstwa nad nazizmem według pisanych w Rosji scenariuszy, które - jak powiedział - przewidują "zimnokrwiste wykorzystywanie Dnia Zwycięstwa dla wywyższania ekspansjonistycznej polityki wobec sąsiadów, by utrzymać ich w swojej orbicie wpływów i by odrodzić imperium".
 
Z okazji święta Poroszenko odznaczył medalami państwowymi ponad 3,1 tysiąca żołnierzy, którzy walczą z separatystami prorosyjskimi na wschodzie kraju.
 
Tego dnia w centrum Kijowa zorganizowano także flash mob, którego uczestnicy ułożyli z pustych pudełek kartonowych hasło: Pamiętamy, Zwyciężamy, 1939-1945. Organizatorzy akcji nawoływali, by do tych pudełek składać pomoc dla żołnierzy, którzy walczą na wschodzie.
 
Uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa w Kijowie zakończą się w późnych godzinach wieczornych, kiedy to w parkach stolicy odbędzie się maraton orkiestr wojskowych. Jeden z głównych parków, Marijinski, zajmie orkiestra Wojska Polskiego. W innych zagrają orkiestry z Estonii, Litwy, Jordanii i Serbii.
 
Wbrew oczekiwaniom władz podczas obchodów Dnia Zwycięstwa na Ukrainie nie doszło do prowokacji, przed którymi ostrzegano od wielu dni. W Odessie nad Morzem Czarnym odbyła się jednak manifestacja zwolenników polityki prorosyjskiej, podczas której kilkuset jej uczestników wykrzykiwało: "Precz z juntą!" i "Banderowskie diabły - precz z Odessy!".
 
W piątek Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony uprzedziła, że w trakcie uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa, organizowanych na zajętych przez prorosyjskich separatystów ziemiach wschodniej Ukrainy, może dojść do krwawych wydarzeń z ofiarami wśród ludności cywilnej.
 
Ich celem miało być zerwanie mińskich porozumień (pokojowych) i wznowienie działań bojowych w Donbasie. Według ukraińskich mediów w miastach opanowanych przez siły prorosyjskie było w sobotę spokojnie.­­­­­­ Na Ukrainie od połowy kwietnia obowiązują wzmożone środki bezpieczeństwa w związku trwającymi tu obecnie tzw. świętami majowymi; środki te wprowadzono w obawie przed próbami destabilizacji sytuacji w kraju. Szczególnym nadzorem objęte zostały granice, zwłaszcza z Rosją.
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (37)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bohun 21:09:35 | 2015-05-10
http://kresy24.pl/67512/95-lecie-umowy-miedzy-polska-a-ukraina/

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 20:36:14 | 2015-05-10
Bojówka internetowa ambasady Rosji haruje na wszystkich polskich portalach. Oczywiście, najchętniej taki Wania, Grisza, czy inny Wowa podpisuje się „Polak Patriota”, albo „Słowianin”. Może też być „Asia”, „Jola”. Proszę się przyjrzeć wzorcom: 1. Ukraina=banderowcy. To jest główny odcinek brygad „dyplomatycznych” na portalach Onet/Interia/WP. 2. Rosja. Putin to prawdziwy mąż stanu, który prowadzi Słowian ku wielkości (nagonka na Rosję mediów polskojęzycznych, etc). 2a. Rząd polski to największy wróg Polaków, oszust (moskiewskie serwery, szczaw i mirabelki) 3. Antyamerykanizm. USA to USSrael, agresor, państwo podłe, zagrożenie dla świata (jankesi, Polacy niewolnikami jankesów) 3a). Zniewolenie Polski. 25-lecie to gospodarczy i polityczny upadek, rozkradanie państwa, obce wpływy, Polacy niewolnikami na emigracji etc) 4. Antysemityzm. Żydzi i Izrael to największy wróg Polski. Napuszczanie Polaków na Żydów i odwrotnie ma zresztą długą tradycję w Rosji, gdzie ochrana wypuściła, np. „Protokoły mędrców Syjonu”. Ten „polski” antysemityzm ma Polsce utrudniać kontakty z Zachodem. 5. Antyunijność. Bruksela to kolejny po USA i Izraelu „największy wróg”. Źródło wszelkiego zła i zepsucia. Najlepiej jakby Polska była poza Unią (i podlegała Rosji). 6. Wybielanie historii. Minimalizowanie ofiar rosyjskiej przemocy. 7. Zniechęcanie Polski do wszelkich sojuszy. Czy to z USA, czy z Niemcami czy Litwą, czy Ukrainą. Każdy kto myśli o sojuszu jest „agentem” a najlepiej jak Polska będzie sama, jak przed wybuchem II WŚ.

Oceń 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kopia 17:37:41 | 2015-05-10
http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/poroszenko-pozdrowil-czlonkow-upa-w-parlamencie-i-zrobil-sobie-z-nimi-zdjecie-foto

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pelikans 12:23:15 | 2015-05-10
USA i Unia do ujadania na Rosję mają swoich małych klakierów (w tym Polskę) a sami utrzymują z Rosją dobre relacje handlowe,bo geszeft dla nich jest ważniejszy niż zdruzgotana Ukraina,czy zdłużona do maksimum Polska.

Oceń 6 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~terminator 08:02:40 | 2015-05-10
Polacy nie bojkotuja Rosji tylko faszystowskich banderowcow kturzy wymordowali 110 tysiecy polskich kobiet i dzieci

Oceń 6 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a-psik 04:17:15 | 2015-05-10
Ciekawe zdjęcie - zapomnieli upudrować czerwony nosek.
Czy to znak, że Poroszenko wkrótce pójdzie w odstawkę?

Oceń 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Prezydent Czech 23:44:57 | 2015-05-09
Ja nie bojkotuję.

Oceń 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~lojda 22:15:52 | 2015-05-09
Ten sam zachodni świat pozwolił kiedyś dojść do władzy Hitlerowi i wiemy jak się to skończyło. Dziś tenże świat wspiera odrodzony już ukraiński banderyzm. Skutki są już do przewidzenia. Tylko kwestia czasu.

Oceń 10 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 21:02:53 | 2015-05-09
zachód to nie jest świat, w Polsce nie widziałem ani jednego przywódcy świata poza drobnicą z Ukrainy i Litwy.

W Moskwie był przywódca Chin, a on jest ważniejszy, od szefów całej UE.

Oceń 10 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook