UE upomina Orbana, który chce przywrócenia kary śmierci

(fot. [email protected] / Foter / CC BY)

Nie wymieniając jego nazwiska, Komisja Europejska w środę upomniała węgierskiego premiera Viktora Orbana, który zaproponował przywrócenie kary śmieci. "Zniesienie kary śmierci było warunkiem wstępnym przyjęcia do UE" - powiedział przedstawiciel KE.

 
KE przypomina Orbanowi, że kara śmierci jest zakazana w Unii, a jeśli Węgry ją przywrócą, Budapeszt narazi się na retorsje, jak zawieszenie prawa kraju do głosowania w Radzie Europejskiej - powiedział agencji AFP przedstawiciel KE.
 
Unijny komisarz ds. migracji i spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos przypomniał na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, że "dla UE kara śmierci nie jest nigdy odpowiedzią" na zbrodnię.
 
Awramopulos nie wymienił nazwiska węgierskiego premiera, ale było jasne, kogo miał na myśli, ponieważ europosłowie wezwali wcześniej Unię do zareagowania na wypowiedzi Orbana ws. kary śmierci.
 
Szef PE Martin Schulz zapewnił eurodeputowanych, że już w środę rano zażądał rozmowy telefonicznej z Orbanem. "Zdam wam sprawę z wyniku tej dyskusji" - powiedział posłom Schulz.
 
Reuters zwraca uwagę, że propozycja przywrócenia kary śmierci mogła być ze strony partii Orbana, Fideszu, próbą pozyskania wsparcia skrajnie prawicowego elektoratu. Fidesz traci poparcie społeczne na rzecz antyeuropejskiego, ksenofobicznego Jobbiku.
 
Szef klubu parlamentarnego Fideszu Antal Rogan powiedział w środę w wywiadzie radiowym, że "nawet jeśli (Węgry) są członkiem UE, to jeśli chcą przywrócić karę śmierci (...), to można podjąć poważną debatę na ten temat na szczeblu unijnym".
 
Lewicowa opozycja na Węgrzech skrytykowała Fidesz, podkreślając, że jego propozycje są sprzeczne z wartościami europejskimi, a lider Jobbiku Gabor Vona "kopiuje program jego partii".
 
Skrajnie prawicowy Jobbik, uważany obecnie za najpoważniejszego rywala Fideszu, domaga się systematycznie przywrócenia kary śmierci - przypomina AP.
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (17)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 09:57:46 | 2015-04-30
Jak długo istnieje wolność słowa, tak długo każdy ma prawo głosić swoje opinie. Ani  Szulc, ani inni mądrale z UE nie mają prawa upominać Orbana.

Oceń 3 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~rzymianin 18:33:34 | 2015-04-29
Jakaś ta UE dziwnie jednostronna. Kary śmierci być nie może. Ale aborcja i eutanazja - tak!. Dorosłego, bandytę, mordercę seryjnego, zagrazającego społeczeństwu (bo o takich w karze śmierci chodzi przecież!), nie wolno skazać na śmierć. A dziecko czy starca, bez jego zgody, w milionach, to można? No i jeszcze coś. W Europie, w UE nie wolno niby wykonywać kary śmerci. Ale jakoś dzwinie UE nie broni prześladowanych i zabijanych bestialsko chrześcijanach na świecie. Nie oburza się na zbrodnie przeciw ludzkości,itp. Obłuda do kwadratu. Brawo Orban. A Katechizm KK nie wyklucza kary śmierci, dopuszcza ją pod pewnymi, określonymi warunkami. To tak przy okazji. 

Oceń 11 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Flake 17:52:09 | 2015-04-29
"Jeśli kto przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego" (Rdz 9, 6);
"Ktokolwiek zabije człowieka, będzie ukarany śmiercią" (Kpł 24, 17. 21b);
"Nie ma innego zadośćuczynienia za krew przelaną, jak tylko krew tego, który ją przelał" (Lb 35, 33);
"A gdyby ktoś bliźniego swego umyślnie zasadziwszy się podstępem zabił - i od ołtarza Mego weźmiesz go, i zabijesz." (ks.Wyjścia, XXI, 14).

Oceń 5 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?