Spotkanie szefów dyplomacji UE ws. imigrantów

(fot. PAP/EPA/Opielok Offshore Carriers)

Dramat imigrantów na Morzu Śródziemnym przesłoni poniedziałkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu. Do szefów dyplomacji dołączą po południu ministrowie spraw wewnętrznych, by zastanowić się nad reakcją UE na tragiczną sytuację.

 

W nocy z soboty na niedzielę w katastrofie kutra rybackiego, który wypłynął z Libii do Włoch, mogło zginąć nawet 950 osób. Dotychczas znaleziono 24 ciała, uratowano 28 ludzi.

 

"Spotkanie odbędzie się w cieniu tragedii do której doszło w ostatnim czasie na Morzu Śródziemnym" - powiedział dziennikarzom szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna.

 

W związku z tragedią zmieniono program planowanego od dawna posiedzenia szefów MSZ. "Dojeżdżają ministrowie spraw wewnętrznych i będziemy mieli wspólne spotkanie, by podjąć decyzje i zareagować na tę sytuację, która tworzy poważny problem w basenie Morza Śródziemnego. Giną ludzie i UE musi mieć pomysł na reakcję" - powiedział Schetyna.

Polski resort spraw wewnętrznych ma reprezentować na spotkaniu w Luksemburgu wiceminister Piotr Stachańczyk.

 

"Jest oczekiwanie solidarnej reakcji europejskiej, wszystkich krajów Europy i to wyzwanie dla Polski" - powiedział Schetyna. "Musimy być gotowi, to jest kwestia rozmowy, pewnie powołania zespołu" - dodał. "Będziemy przygotowywać polski pomysł" - zapewnił.

 

Schetyna nie chciał zadeklarować, ilu imigrantów z południa byłaby gotowa przyjąć Polska. "Nie chcę mówić o konkretnych liczbach, żeby nie być zakładnikiem tych wypowiedzi (...) Zobaczymy jakie są oczekiwania włoskiej strony, propozycje (szefowej dyplomacji UE - PAP) Federiki Mogherini i wtedy będziemy reagować" - powiedział minister.

 

"Trzeba zatrzymać nielegalną imigrację, a potem mieć pomysł na to, co z uchodźcami, którzy już są w UE" - dodał.

 

Mogherini podkreśliła przed rozpoczęciem spotkania, że na UE spoczywa moralny obowiązek, by zmierzyć się z wyzwaniem, związanym z napływem imigrantów przez Morze Śródziemne. "Myślę, że mamy moralny obowiązek, by skupić się na naszej odpowiedzialności, jako Europejczyków, aby zapobiegać coraz to kolejnym tego rodzaju tragediom" - powiedziała Mogherini dziennikarzom.

 

"Musimy mieć wspólne poczucie europejskiej odpowiedzialności za to co dzieje się na Morzu Śródziemnym, pamiętając, że nie ma łatwych czy magicznych rozwiązań" - dodała.

Według Mogherini wspólne spotkanie szefów MSZ i MSW państw unijnych może służyć przygotowaniu ewentualnego nadzwyczajnego szczytu UE w tym tygodniu, jeżeli szef Rady Europejskiej Donald Tusk postanowi zwołać spotkanie przywódców.

 

O zorganizowanie szczytu poświęconego imigracji zaapelował w niedzielę premier Włoch Matteo Renzi. Przewodniczący Tusk prowadzi konsultacje w tej sprawie z przywódcami krajów UE.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?