"Reforma konstytucji za zgodą Donbasu"

(fot. Iurii Osadchi / shutterstock.com)

Reforma konstytucyjna na Ukrainie powinna zostać przeprowadzona za zgodą Doniecka i Ługańska - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow; odwołał się do mińskich porozumień nt. statusu Donbasu.

 

"Co się tyczy reformy konstytucyjnej, która też została zapisana w mińskich porozumieniach, to jest tam mowa o tym, że reforma konstytucyjna, obejmująca zapewnienie szczególnego statusu Donbasu, będzie przeprowadzana po uzgodnieniu z Ługańskiem i Donieckiem" - zaznaczył szef rosyjskiej dyplomacji.

 

To, m.in., miała monitorować tzw. normandzka czwórka (przedstawiciele Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji) - powiedział Ławrow, jak pisze agencja Interfax-Ukraina, na konferencji prasowej w Moskwie po rozmowach ze swym odpowiednikiem z Madagaskaru.

 

Zdaniem Ławrowa istnieje lista spraw zatwierdzonych w mińskich porozumieniach, które obowiązkowo powinny figurować w reformie konstytucyjnej, ustalonej z Donieckiem i Ługańskiem; to kwestie języka, decentralizacji, finansowych, gospodarczych, socjalnych i wyborczych pełnomocnictw, szczególnych związków gospodarczych tych regionów z Rosją.

 

Na pierwszym posiedzeniu komisji konstytucyjnej w Kijowie w poniedziałek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nie wykluczył przeprowadzenia referendum ws. struktury państwa. Jednocześnie zaznaczył, że w dalszym ciągu jest przeciwny (popieranemu przez Rosję) pomysłowi federalizacji państwa, lecz opowiada się za decentralizacją władzy na rzecz regionów.

 

W lutym w stolicy Białorusi pod egidą przywódców Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec zawarto porozumienie, zakładające m.in. rozejm między ukraińską armią a prorosyjskimi separatystami. Prezydent Poroszenko powiedział wówczas, że Ukraina zawsze będzie w pełni niepodległym, unitarnym państwem i nie ma ustaleń w sprawie autonomii regionów czy federalizacji kraju.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~pytajnik 01:38:02 | 2015-04-07
To rozwałka Ukrainy przyklepana i wszyscy zadowoleni?
Chyba o to właśnie chodziło sterującym Majdanem, którzy w pośpiechu robili przewrót na rok przed normalnymi wyborami?

Oceń 2 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~putler kaput 22:00:31 | 2015-04-06
*) Nie dotyczy terenów okupowanyhc przez Rosję.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~koos 21:19:53 | 2015-04-06
To jest niepojęte, czy chodzi o zgodę zielonych ludzików?

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 20:48:44 | 2015-04-06
"Za zgodą Donbasu" - to znaczy kogo konkretnie ? Rosyjskich najemników, lokalnych watażków czy ministra spraw zagranicznych Madagaskaru ?

Oceń 12 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook