Ukraina: lekcje o Euromajdanie i aneksji Krymu

(fot. Global Panorama / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Do podręcznika historii Ukrainy dla 11. klasy, ostatniej w ukraińskich szkołach średnich, dodano paragraf na temat Euromajdanu, aneksji Krymu i wydarzeń w Donbasie. Nauka na jego podstawie będzie prowadzona jeszcze w tym roku szkolnym - podał resort edukacji.

 

Wiceminister edukacji Pawło Polanski przedstawił na konferencji prasowej materiały edukacyjno-metodyczne zatytułowane "Rewolucja Godności. Agresja Rosji przeciwko Ukrainie".

 

Polanski wyjaśnił, że materiały wkrótce będą opublikowane na stronie internetowej ministerstwa. Jak zauważył, wydarzenia będące ich tematem nie są jeszcze w istocie historią, ponieważ wciąż trwają. Jednak trwa też wojna informacyjna przeciwko Ukrainie, a sfera edukacji stała się jej częścią - oznajmił Polanski.

 

Zapewnił jednocześnie, że przy tworzeniu materiałów zrezygnowano z odpowiadania dezinformacją na dezinformację i propagandą na propagandę. Autorzy starali się nie używać języka agresji w odniesieniu do narodu rosyjskiego i wszystkiego, co rosyjskie - mówił wiceminister. "Nie tworzymy emocjonalnych charakterystyk Rosjan jako narodu i nacji" - oświadczył. Jak dodał, w materiałach nie będzie też panegiryków pod adresem ukraińskich działaczy i sił politycznych.

 

Zarazem głównym bohaterem materiałów będzie "ukraiński żołnierz, ukraińska wdowa, uczestnicy Rewolucji Godności reprezentujący różne narodowości i wyznania". To "ukraiński naród polityczny, który już powstał" - zapewnił Polanski.

 

W materiałach - wyjaśniał ich współautor Ołeksandr Palij - mowa jest o tym, że w Donbasie walczą zarówno żołnierze armii rosyjskiej, jak i najemnicy, nie mający z nią formalnego związku. Lokalni mieszkańcy, którzy walczą po stronie "republik ludowych", Donieckiej i Ługańskiej, nazywani są separatystami. Jeśli dopuszczają się aktów terroru czy przemocy, nazywani są "terrorystami".

 

Prócz tego termin "kolaboranci" stosowany jest wobec osób, które z różnych przyczyn poszły na służbę do kolaborantów - relacjonuje agencja Interfax-Ukraina.

 

W materiałach znajdzie się również wyjaśnienie, kim były "zielone ludziki" (napastnicy w nieoznakowanych mundurach, którzy pod koniec lutego 2014 r. zaczęli zajmować budynki instytucji krymskich - PAP). Mowa jest także o powodach bezczynności wojsk ukraińskich na półwyspie - przyczyną była zdrada lub brak jasności w kwestii napływających rozkazów.

 

Na konferencji wyjaśniono też, że w pracach nad materiałami brali udział historycy nie tylko z Kijowa, ale i innych regionów Ukrainy, zwłaszcza z obwodów południowych - dniepropietrowskiego i zaporoskiego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 21:52:01 | 2015-04-03
Rewolucja godności była nielegalnym zamachem stanu na demokratycznie wybrane władze. Finansowały go i kierowały nim USA, które również decydowały o składach rządów po Majdanie.

Dla banderowskich trolli informacja: w ukraińskim rządzie jest kilku zagranicznych ministrów. Ministrem zdrowia jest Gruzin, czy Ukraina nie ma swoich obywateli, którzy mogliby pokierować tym resortem?

Ministrem finansów jest importowana z USA "Ukrainka", która nie zna języka ukraińskiego i w nadzwyczajnym trybie nadano jej obywatelstwo ukraińskie, ponieważ miała tylko obywatelstwo amerykańskie,  a obecnie wbrew ukraińskiej konstytucji posiada ona 2 obywatelstwa.

Takich to władz dorobiła się pomajdanowa Ukraina.

Oceń 5 11 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~oqingol 20:08:28 | 2015-04-03
Czy to znaczy,że mają już tak wielu banderowskich nauczycieli,żeby obsadzić nimi wszystkie szkoły? Przecież normalni ukraińscy nauczyciele takich lekcji nie będą mogli przeprowadzić,bo mają wiedzę i sumienie.

Oceń 7 13 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ulekej 20:05:37 | 2015-04-03
Ta informacja jest prima-aprilisowa i dopiero dziś dotarła do Polski. Poważnie nie da się tej obłudy  skomentować.

Oceń 6 11 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook