Poroszenko domaga się zaostrzenia sankcji

(fot. Atlantic Council / Foter / CC BY-NC-ND)

Przed wizytą w Berlinie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w poniedziałkowym "Bildzie" zarzucił Rosji łamanie porozumień z Mińska i wezwał do zaostrzenia sankcji wobec Kremla. Opowiedział się za odebraniem Rosji Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2018 roku.

 

"Ukraina wypełniła wszystkie punkty porozumienia z Mińska, rozejm został przez nas natychmiast wprowadzony w życie. Rosyjscy bojownicy - wręcz przeciwnie" - powiedział Poroszenko w rozmowie z niemiecką gazetą. Prezydent Ukrainy spotka się w poniedziałek w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel.

 

Jak zaznaczył Poroszenko, "ze strony rosyjskiej codziennie padają strzały, często ponad 60 razy dziennie. Zawieszenie broni zostało naruszone 1100 razy".

 

"Prawda jest taka, że porozumienie (z Mińska) nie funkcjonuje" - powiedział prezydent Ukrainy. Separatyści "twierdzą, że wycofali broń, lecz nie pozwalają OBWE na skontrolowanie" - skrytykował ukraiński polityk. Jak dodał, w każdej chwili może dojść do ataku na Mariupol, strategiczne miasto na wschodzie Ukrainy, położone między granicą rosyjską a anektowanym przez Moskwę Krymem.

 

Porozumienie z Mińska, zawarte w połowie lutego przez przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy, przewiduje rozejm, wycofanie ciężkiej broni, uszczelnienie granicy ukraińsko-rosyjskiej, a w dalszej perspektywie wybory w Donbasie.

 

"Konieczna jest reakcja na łamanie uzgodnionego rozejmu - to mogą być kolejne sankcje. W każdym razie obecnie obowiązujące sankcje powinny zostać przedłużone do końca roku" - powiedział "Bildowi" Poroszenko.

 

Prezydent Ukrainy zakwestionował prawo Rosji do roli gospodarza Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2018 roku. "Myślę, że należy porozmawiać o bojkocie tych MŚ" - powiedział. Jego zdaniem MŚ w Rosji są "nie do pomyślenia", dopóki rosyjskie wojsko znajduje się na terenie Ukrainy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 14:54:56 | 2015-03-16
Jak podał przedstawiciel Ministerstwa Obrony Donieckiej Republiki Ludowej, ukraińskie siły zbrojne w ciągu ostatniej doby naruszyły 34 razy warunki zawieszenia broni we wczorajszy dzień i 15 razy dzisiejszej nocy.

Naruszenia te dotyczyły głównie miejscowości Spartakus, Szirokina, Gorłówki i Piasków oraz rejonu donieckiego lotniska, gdzie ukraińskie wojsko prowadziło ostrzał pozycji powstańczych i celów cywilnych przy pomocy działek przeciwlotniczych, moździerzy oraz ręcznych i automatycznych granatników.

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Baba 23:03:43 | 2015-03-15
jazmig,jak swietnie jestes zorietowany na temat Ukrajny ,a mozesz powiedziec ,gdzie tawarisz Putin ? 

Oceń 1 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 21:47:04 | 2015-03-15
Sankcje trzeba nałożyć na Kijów, który nie dotrzymuje porozumień. Nie wycofał ciężkiej artylerii, nie wprowadził zmian w konstytucji, dajacych specjalne prawa Noworosji i nadal ostrzeliwuje tereny wyzwolone spod banderowskiej okupacji, m. in. donieckie lotnisko.

Oceń 2 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?