Angelina Jolie potępiła RB ONZ za bezczynność

(fot. Gage Skidmore / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Aktorka i specjalna wysłanniczka Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Angelina Jolie potępiła w sobotę bezczynność Rady Bezpieczeństwa ONZ wobec wojny domowej w Syrii i zbrodni popełnianych w tym kraju wobec ludności cywilnej.

 

Bezczynność Rady budzi "zdziwienie i wściekłość" - powiedziała Jolie, wysłanniczka UNHCR od 2012 r.

 

"To hańba, że nie zostało spełnione nawet podstawowe żądanie zapewnienia pełnego dostępu dla dostaw pomocy humanitarnej", a "co dzień zbrodnie są bezkarnie popełniane na syryjskiej ludności" - zaznaczyła.

 

Brak postępów zarzuca RB ONZ (USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja) także 21 organizacji pomocowych, w tym Oxfam i Save the Children. W opublikowanym w czwartek raporcie podkreślają one, że Radzie nie udało się wdrożyć własnych rezolucji w sprawie syryjskiej wojny.

 

Autorzy dokumentu wskazują, że rok 2014 pociągnął za sobą największą jak dotąd liczbę ofiar w Syrii - co najmniej 76 tys. ludzi. Na obszarach zaklasyfikowanych przez ONZ jako "trudno dostępne" w 2014 r. mieszkało 4,8 mln ludzi wymagających pomocy, czyli o milion więcej niż rok wcześniej. O 31 proc. - do 5,6 mln - wzrosła też liczba dzieci potrzebujących pomocy.

 

Jednocześnie spadają darowizny krajów na pomoc Syryjczykom - w 2013 r. społeczność międzynarodowa zapewniła 71 proc. środków niezbędnych do niesienia pomocy cywilom w Syrii i syryjskim uchodźcom w sąsiednich krajach; w 2014 r. odsetek ten spadł do 57 proc.

 

RB ONZ w zeszłym roku przyjęła trzy rezolucje, w których apeluje m.in. o wstrzymanie ataków na ludność cywilną, zwiększenie pomocy i umożliwienie ONZ swobodnej działalności w Syrii mimo braku przyzwolenia ze strony reżimu w Damaszku.

 

Syria wkracza w piąty rok wojny domowej. W niedzielę przypada czwarta rocznica pokojowych protestów przeciw rządom autorytarnego przywódcy Baszara el-Asada, które z czasem przerodziły się w konflikt zbrojny.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~gość 21:56:45 | 2015-04-01
Jestem pełen uznania dla działań i działalności tej kobiety i jej męża

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?