Litwa: 84-letni były funkcjonariusz KGB skazany

(fot. Scott* / Foter / CC BY-NC-SA)

Sąd w Kownie skazał w czwartek 84-letniego byłego funkcjonariusza radzieckiego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) na pięć lat więzienia za ludobójstwo, jakiego dopuścił się przy zwalczaniu antykomunistycznej partyzantki na Litwie - podały w piątek litewskie media.

 

Oskarżonemu Stanislovasowi Drelingasowi udowodniono, że w 1956 roku uczestniczył w operacji policyjnej, która doprowadziła do aresztowania partyzanckiego dowódcy Adolfasa Ramanauskasa-Vanagasa. Zatrzymany trafił do więzienia KGB w Wilnie, gdzie przez około rok poddawano go fizycznym i psychicznym torturom, zanim został w 1957 roku rozstrzelany.

 

W trakcie rozprawy Drelingas konsekwentnie zaprzeczał postawionym mu zarzutom. Prokuratura domagała się dla niego kary siedmiu lat pozbawienia wolności, ale sąd uznał zły stan zdrowia oskarżonego i jego tylko poboczny udział w zbrodni za okoliczności łagodzące. Wyrok nie jest prawomocny.

 

W ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny Litwy orzekł, że przestępstwa popełnione za czasów komunistycznych przy wywózkach ludności i zwalczaniu niepodległościowego oporu zbrojnego mogą być traktowane jako akty ludobójstwa - o ile zmierzały one ku wyniszczeniu istotnej części narodu litewskiego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~hwdp 19:01:03 | 2015-03-13
taki jest ten skvrwiały świat, za ludobójstwo 5 lat a za POSIADANIE ROŚLINY 8 lat....... dziwie sie ze tutaj jeszcze nie było 3 wojny światowej.

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?