UE przedłużyła sankcje wobec firm i organizacji

(fot. PAP/EPA/SERGEY VAGANOV)

Kraje UE formalnie zdecydowały w piątek o przedłużeniu o pół roku, do połowy września, sankcji wizowych i finansowych wobec 150 osób oraz 37 firm i organizacji odpowiedzialnych za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy.

 

Podjęta decyzja oznacza nadanie mocy prawnej politycznej decyzji z 29 stycznia. Odpowiednie akty prawne mają zostać opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE w sobotę.

Pod koniec stycznia ministrowie spraw zagranicznych krajów UE uzgodnili, że przedłużają obowiązujące od marca 2014 roku sankcje wizowe i finansowe do września bieżącego roku. Sankcje te dotyczyły, według stanu na koniec stycznia 2015 roku, 132 osób oraz 28 firm i organizacji - zarówno liderów ukraińskich separatystów, jak i rosyjskich polityków, wojskowych oraz osób z otoczenia Kremla. Jednocześnie ministrowie zdecydowali, że lista osób i podmiotów objętych zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów zostanie rozszerzona. Decyzja ta miała związek z ówczesną eskalacją walk na wschodniej Ukrainie, w tym z ostrzałem Mariupola, w którym zginęło 30 osób.

 

Obecnie lista objętych sankcjami UE w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie i aneksją Krymu przez Rosję obejmuje 150 osób i 37 firm i organizacji.

 

16 lutego - w następstwie styczniowej decyzji ministrów spraw zagranicznych i mimo zawarcia 12 lutego w Mińsku porozumienia o zawieszeniu broni na wschodniej Ukrainie - na unijną czarną listę wpisano m.in. wiceministrów obrony Rosji Anatolija Antonowa i Arkadija Bachina.

 

Sankcjami objęto też zastępcę szefa sztabu generalnego rosyjskiej armii generała Andrieja Kartapołowa, deputowanego do rosyjskiej Dumy Państwowej, piosenkarza Iosifa Kobzona, który został mianowany konsulem honorowym tzw. Donieckiej Republiki Ludowej w Rosji oraz pierwszego wiceprzewodniczącego komisji ds. etnicznych w rosyjskiej Dumie Państwowej Walerija Raszkina, który założył ruch obywatelski "Czerwona Moskwa", organizujący demonstracje poparcia dla separatystów na Ukrainie.

 

Sankcjami objęto również członków władz samozwańczych republik - Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej - oraz dowódców separatystycznych grup zbrojnych. Wśród podmiotów wpisanych na czarną listę są m.in. Kozacka Gwardia Narodowa oraz ruch publiczny "Noworosja", założony w listopadzie 2014 roku w Rosji przez rosyjskiego oficera Igora Striełkowa; ruch ten ma udzielać "wszechstronnej i skutecznej pomocy" tzw. Noworosji, w tym pomagać separatystom na wschodzie Ukrainy.

 

Wspomóż Nas
Tagi: sankcje, rosja, ukraina, ue

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~wadatuha 15:43:02 | 2015-03-13
Kto i kiedy wprowadzi sankcje dla odradzającego się ukraińskiego banderyzmu zagrażającemu Polsce i Europie?

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 15:31:42 | 2015-03-13
http://kresy24.pl/65353/jest-decyzja-usa-wysylaja-regularna-armie-na-ukraine/

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook