Mali: Atak na restaurację, 5 ofiar śmiertelnych

(fot. shutterstock.com)

5 osób, w tym 3 Europejczyków, poniosło śmierć w nocy z piątku na sobotę w rezultacie ostrzelania przez co najmniej jednego napastnika restauracji znajdującej się przy ruchliwej ulicy w centrum Bamako, stolicy Mali. Atak potępiły władze Francji i Belgii.

 

Według policji, od kul napastników zginął Francuz, Belg i dwóch Malijczyków, a osiem osób zostało rannych. Natomiast źródło w szpitalu Gabriel Toure w Bamako ujawniło, że zmarł również trzeci Europejczyk, który został ranny podczas strzelaniny.

 

"To był atak terrorystyczny" - powiedział anonimowy funkcjonariusz policji malijskiej, który zastrzegł, że bilans ofiar jest prowizoryczny. Dodał, że w związku z incydentem aresztowano dwie osoby.

 

Ataku dokonano w popularnej restauracji La Terasse położonej w centrum Bamako, w rejonie znajdującym się pod stałą obserwacją służb bezpieczeństwa. Policja natychmiast po zamachu zamknęła pobliskie ulice.

Wydarzenia w Bamako potępił prezydent Francji Francois Hollande, zapewniając, że zaproponuje prezydentowi Mali Ibrahimowi Boubacarowi Keicie francuską pomoc. Agencja Reutera przypomina, że w Mali przebywa ponad 3 tys. francuskich żołnierzy.

 

Ten "tchórzliwy i straszny" atak potępili również przebywający w Rydze szefowie dyplomacji Belgii i Francji Didier Reynders i Laurent Fabius. Francuski minister potwierdził, że wśród zabitych jest Francuz. Podkreślił, że atak wzmacnia determinację Francji, by "zwalczać terroryzm we wszystkich jego formach".

 

Ambasada Francji w Mali wezwała obywateli francuskich przebywających w Bamako do "ostrożności i rozwagi".

 

Sytuacja wewnętrzna w Mali jest od dłuższego czasu niestabilna. Dwa lata temu wojska francuskie wyparły z północy kraju islamskich rebeliantów, w tym bojówki związane z Al-Kaidą. Jednak rebelianci, którzy dążą do oderwania północy od reszty kraju, nadal dokonują ataków. W Bamako dotychczas było spokojnie. 

 

Wspomóż Nas
Tagi: mali, terroryzm

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?