Putin nie chce sięgać po ostateczne środki

(fot. EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV)

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził w środę nadzieję, że ws. dostaw gazu na Ukrainę nie trzeba będzie sięgać po ostateczne środki. Zastrzegł jednak, że Rosja może przerwać dostawy, jeśli Kijów przestanie płacić, co może "stworzyć problem" z tranzytem do UE.

 
Putin, który wypowiadał się przy okazji spotkania z prezydentem Cypru Nikosem Anastasiadisem, oświadczył, że wiele zależy od dyscypliny finansowej strony ukraińskiej.
 
Zdaniem prezydenta Rosji odmowa władz ukraińskich w sprawie dostarczania gazu do regionów separatystycznych na wschodzie kraju "pachnie ludobójstwem".
 
"Wydaje się, że niektórzy przywódcy obecnej Ukrainy nie rozumieją, co to są kwestie humanitarne, co to humanizm... Samo to pojęcie według mnie zostało nieco zapomniane" - oświadczył Putin. Przypomniał, że w separatystycznych regionach Ukrainy mieszka około 4 milionów ludzi.
 
Napięcie między Rosją a Ukrainą wzrosło, gdy w ubiegłym tygodniu koncern Gazprom rozpoczął dostawy gazu bezpośrednio do regionów na wschodniej Ukrainie kontrolowanych przez separatystów. Powodem było przerwanie (jak twierdzi strona ukraińska - chwilowe) dostaw spowodowane "krytycznym uszkodzeniem infrastruktury przesyłowej gazu, powstałym podczas działań wojennych".
 
Moskwa uważa, że to Kijów powinien płacić za dostawy gazu na wschód Ukrainy. Ukraiński koncern odmawia, gdyż nie jest w stanie weryfikować podawanych przez rosyjski koncern danych o wielkości dostaw na tereny kontrolowane przez separatystów.
 
We wtorek prezes rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller oświadczył, że Ukraina nie dokonała przedpłaty za gaz za marzec i przyspieszyła odbiór surowca objętego zaliczką za luty. Miller ostrzegł, że może to doprowadzić do wstrzymania dostaw w ciągu dwóch dni.
 
Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rosji i Ukrainy podpisali w październiku 2014 roku porozumienie w sprawie warunków dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę przez okres zimowy do końca marca 2015 roku. Ustalono cenę i warunek, że Kijów będzie musiał dokonywać przedpłat, aby móc odbierać gaz.
 
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz poinformował w środę, że zaproponował władzom Rosji i Ukrainy pilne zwołanie trójstronnego spotkania, aby zapobiec możliwym problemom z dostawami gazu.
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (14)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~HAIXI 21:44:34 | 2015-02-25
Kolejny dyktator Putin. Ciekawe czy podobnie, jak Stalin czy Hitler prowadzi równie paskudne życie osobiste.
Hitlera otaczały tłumnie kobiety, oddawały mu się obsesyjnie i całkowicie, niejednokrotnie zatracając się w tym tak dalece, że zabijały się z jego powodu. Ciekawe co te kobiety w nim widziały. Kilka kobiet popełniło przez niego samobójstwo, a jego żona Ewa Braun na początku ich znajomości próbowała dwukrotnie popełnić samobójstwo by zwrócić na siebie uwagę dyktatora, który wówczas był zafascynowany Unity Mitford (która też odebrała sobie życie).
Równie ohydny był Stalin, który pogardzał ludźmi, pogardzał również swoją żoną i wielokrotnie poniżał ją w obecności swoich współpracowników. Nadieżda Alliłujewa popełniła samobójstwo w 1932.

Teraz zaczyna się szaleństwo na punkcie Putina – przykład aktorka Ornella Muti.

Oceń 8 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tak 21:39:59 | 2015-02-25
dobry putin mog zarjezać a nie zarjezał.

Oceń 6 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 20:31:10 | 2015-02-25
"...nie rozumieją, co to są kwestie humanitarne, co to humanizm..."
Osip Mandelsztam zanim go zamordowali w gułagu  do żony przy lekturze "Prawdy", a może "Izwiestii" - "słuchaj, okazuje się, że jesteśmy w łapach humanistów".

Oceń 7 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mimi 20:29:22 | 2015-02-25
To ci cyniczna gnida, ten Putin :(

Oceń 5 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Alfista 19:35:21 | 2015-02-25
A Szwabiki mają rurę po Bałtykiem, pięknie.

Oceń 1 3 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook