Trybunał rozpatrzy odwołanie Włoch ws. krzyży

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu przyjął złożone przez Włochy odwołanie od orzeczenia, w którym wypowiedział się przeciwko obecności krzyży w klasach szkolnych – podała we wtorek Ansa. Odwołanie będzie rozpatrzone w najbliższych miesiącach.


Satysfakcję z decyzji Trybunału, który nie odrzucił odwołania, lecz postanowił się nim zająć na obradach plenarnych, wyraził włoski minister spraw zagranicznych Franco Frattini, podkreślając, że władze w Rzymie wskazały w nim "liczne wyszczególnione motywy" swego stanowiska w tej sprawie.


3 listopada zeszłego roku Trybunał w Strasburgu orzekł, że wieszanie krzyży to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów".


Orzeczenie to zostało wydane w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii. Ponadto Trybunał nakazał państwu włoskiemu wypłatę kobiecie odszkodowania w wysokości 5 tysięcy euro za "straty moralne".


Nie ujawniono szczegółowej argumentacji, jakiej użył rząd Silvio Berlusconiego w odwołaniu. Wiadomo, że była w nim mowa o tym, że orzeczenie to "dotyka najgłębszych uczuć narodu włoskiego i jego tożsamości".


Determinację rządu w tej sprawie gorąco poparł włoski Kościół.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?