Nowe działania w sprawie porozumień z Mińska

(fot. EPA/ALEXEY NIKOLSKY /RIA NOVOSTI)

Przywódcy Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji, czyli tzw. czwórka normandzka, uzgodnili w czwartek nowe działania na rzecz implementacji porozumień z Mińska z 12 lutego w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy - poinformował Pałac Elizejski.

 

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydenci: Francji- Francois Hollande, Ukrainy - Petro Poroszenko oraz Rosji - Władimir Putin potępili w rozmowie telefonicznej przypadki naruszenia rozejmu, do jakich doszło w ostatnich dniach w ukraińskim Donbasie. "Przeanalizowane zostały konsekwencje wydarzeń w Debalcewe na wdrożenie porozumień z Mińska" - głosi komunikat kancelarii francuskiego prezydenta. 

 

Czwórka uzgodniła, że pakiet działań ustalony w stolicy Białorusi powinien zostać wprowadzony w życie "ściśle i w całości". "Przedstawiciele OBWE powinni spotkać się ze stronami (konfliktu) i szybko wdrożyć te działania" - napisano w komunikacie Pałacu Elizejskiego. Jak dodano, ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy jeszcze w czwartek omówią kwestie "określenia wykonalności mechanizmu nadzoru" nad realizacją porozumienia z 12 lutego.

 

Francuskie źródło dyplomatyczne, na które powołuje się AFP, podaje, że "w najbliższych dniach być może dojdzie w Paryżu do spotkania" w celu "zapewnienia, że stwierdzone naruszenia nie doprowadzą do zerwania umowy" z Mińska. "Najbliższe tygodnie będą kluczowe" - dodało to źródło, zastrzegające anonimowość.

 

Jak poinformowano na stronie internetowej prezydenta Ukrainy, wycofanie ciężkiej broni ze strefy konfliktu na wschodzie kraju może rozpocząć się pod auspicjami OBWE dopiero po osiągnięciu pełnego rozejmu między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami.

 

Dodano, że czwórka normandzka zgodziła się, iż obserwatorom OBWE trzeba w czwartek udostępnić wszystkie miejsca na wschodniej Ukrainie, gdzie wciąż mają miejsce ataki. Chodzi m.in. o okolice lotniska w Doniecku, a także Gorłówkę, Pierwomajsk i Szyrokino. 

 

Prezydent Ukrainy powiedział swym rozmówcom, by nie udawali, iż "to, co wydarzyło się w Debalcewe" jest zgodne z porozumieniem z Mińska - napisano na stronie internetowej Poroszenki. Ukraiński prezydent zażądał uwolnienia wszystkich ukraińskich jeńców, w tym żołnierzy pojmanych w zajętym w środę przez separatystów Debalcewe.

 

Oświadczenie władz Kremla po rozmowie głosi, że przywódcy Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji podkreślili, że "konieczne jest zapewnienie trwałości rozejmu, wdrażanie praktycznych działań mających na celu wycofanie broni ciężkiej (...), jak również szybkie uwolnienie jeńców".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~<...> 17:24:37 | 2015-02-19
Putin w każdej chwili może rozpocząć wojnę hybrydową w Wilnie. I wykorzystać do tego mniejszość polską na Litwie…

W swojej analizie w serwisie defence24 postawił pan tezę, że Rosjanie mogą - prędzej czy później - wywołać wojnę hybrydową na Litwie. Jak mogłoby to wyglądać?

Piotr Maciążek, ekspert Defence24.pl:
"Zarysowałem pewien problem i scenariusz, który zapewne co do litery się nie sprawdzi, ale w jakiejś formie działania Kremla z pewnością pójdą w tym kierunku. Jestem przekonany, że po kolejnej turze porozumień mińskich, które niemal od razu zostały złamane, dojdzie do momentu, w którym Putin będzie chciał przetestować NATO. Skoro Zachód jest gotowy na tak daleko idące kompromisy geopolityczne, to na Kremlu z pewnością analizowane są pomysły dotyczące jakiejś formy prowokacji wobec krajów bałtyckich. Jeżeli coś wyjdzie z takich prowokacji, to zysk Putina będzie oczywisty, ale nawet jeżeli spotka się z twardą reakcją NATO, to rosyjski prezydent jest pewien, że uda się to załagodzić na drodze dialogu, do którego tak aktywnie dążą członkowie NATO. Prowokacja jest możliwa, a Kreml jest przekonany, że w razie czego stoi za nim arsenał atomowy i Zachód będzie dążył za wszelką cenę do rozmów i dyplomatycznego załagodzenia sporu".

http://wpolityce.pl/polityka/234379-piotr-maciazek-putin-w-kazdej-chwili-moze-rozpoczac-wojne-hyb...

http://www.defence24.pl/analiza_moskwa-przygotowuje-konflikt-hybrydowy-z-wilnem-wykorzysta-litews...

Oceń 8 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~mb 15:38:09 | 2015-02-19
Zbrodniczego cyrku ciąg dalszy.
Pani Merkelowa konsekwentnie dalej zwyczajnie mataczy jak wybrnąć z sytuacji tak aby korzystnie pokroić Europę pomiędzy Rosję i Niemcy. Kto liczy na to, że Niemcy będą uczestniczyć po stronie niepodległej i niezależnej od Rosji Europy środkowej to jest w straszliwym błędzie. Sama historia daje na to liczne i dobitne dowody. Także dzisiejszy europejski bałagan to przecież w dużej mierze zasługa samych Niemiec. Tak jak zasługą Niemiec był rozpad Jugosławii i Czechosłowacji tak w dalszym ciągu Niemcy zmierzają do kolonizacji, i to najlepiej z Rosją jak największej części Europy. Merkel aż ściska kolana kiedy wreszcie Ukraina odda się w ręce sowieta i wspólnie, po chwilowym uspokojeniu zaczną dzielić między siebie europejski tort.

Oceń 10 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook