Przez Libię chcą przedostać się do Europy

(fot. EPA/WAEL HAMZEH)

Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) chcą wykorzystać Libię jako wrota, przez które będą przenikać do Europy - informuje w środę brytyjski dziennik "Daily Telegraph" powołując się na list propagandysty IS przechwycony przez antyislamistyczną fundację Quillam.

 

Autorem listu jest członek IS podpisujący się jako Abu Arhim al-Libim, który prawdopodobnie odpowiada za rekrutację nowych bojowników w Libii. Wynika z niego, iż Państwo Islamskie zamierza wykorzystać niestabilną sytuację polityczną w tym kraju po obaleniu reżimu Muammara Kadafiego i rozszerzyć swoje wpływy, by następnie korzystać z terytorium libijskiego jako bazy wypadowej dla terrorystów próbujących dostać się do Europy.

 

Islamistom udało się już założyć komórkę w Libii, czego potwierdzeniem jest opublikowanie w minioną niedzielę nagrania z egzekucji 21 egipskich chrześcijan. Na nagraniu jeden z bojowników IS deklaruje, iż "podbijemy Rzym".

 

To właśnie Włochy miałyby stać się pierwszym miejscem docelowym ekspansji terrorystów IS z Libii - pisze "Daily Telegraph". Mieliby oni ukrywać się wśród dziesiątków tysięcy imigrantów docierających do Włoch łodziami przez Morze Śródziemne.

 

Autor listu wspomina m.in. o możliwości wykorzystania baz w Libii do ataków na statki pasażerskie i handlowe na Morzu Śródziemnym, w tym również pływające tamtędy tankowce z ropą naftową.

 

Z listu wynika, że Libia jest dla IS także potencjalnym źródłem uzbrojenia, którego ogromne ilości po obaleniu Kadafiego dostały się w ręce rebeliantów. Część tego uzbrojenia pochodzić ma z Wielkiej Brytanii, która w ostatnich latach rządów Kadafiego udzielała Libii wsparcia wojskowego w obawie przed narastającym fundamentalizmem islamskim w Afryce Północnej.

 

W poniedziałek były szef brytyjskiego wywiadu MI6 sir John Sawers powiedział, że rząd W. Brytanii powinien rozważyć możliwość wysłania oddziałów lądowych do Libii w celu zapobieżenia ekspansji islamistów w tym kraju.

 

Według włoskiego rządu tylko w zeszłym roku około 170 tys. imigrantów z Afryki Północnej próbowało dostać się łodziami do Włoch. Wśród nich było kilkadziesiąt tysięcy Syryjczyków uciekających przed wojną domową w swym kraju. Rząd w Rzymie obawia się, iż ekspansja IS w Libii może sprawić, że liczba imigrantów znacząco wzrośnie. 

 

Wspomóż Nas
Tagi: libia, terroryzm

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?