OBWE: nowy dokument ws. Ukrainy

(fot. PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO)

Trójstronna grupa kontaktowa (OBWE, Ukraina, Rosja) przygotowała nowy dokument ws. Ukrainy i liczy na jego podpisanie w sobotę - poinformował w sobotę przedstawiciel OBWE państwową białoruską agencję BiełTA.

 

W dokumencie, który został przygotowany w ostatecznej wersji w piątek, przewidziano konkretne posunięcia, które powinny zapewnić realizację podstawowych kroków zmierzających do deeskalacji konfliktu.

 

OBWE podkreśla, że trójstronna grupa kontaktowa jest gotowa przybyć do Mińska w sobotę, aby przeprowadzić nową rundę konsultacji i zatwierdzić osiągnięte uzgodnienia z sygnatariuszami podpisanych w Mińsku 5 i 19 września memorandum i protokołu.

 

Trójstronna grupa kontaktowa, w skład której wchodzą b. prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow i wysłanniczka OBWE Heidi Tagliavini, spotkała się w czwartek z prezydentem Petro Poroszenką.

 

OBWE wydała w piątek wieczorem komunikat, w którym podkreślono, że przedstawiciele grupy wychodzą z założenia, iż należy osiągnąć takie rezultaty praktyczne, jak zawarcie wiążącego porozumienia o natychmiastowym zawieszeniu broni i wycofaniu broni ciężkiej od linii starć, tak jak to było przewidziane w memorandum z 19 września.

 

Należy także zapewnić możliwość dostarczania w objęte konfliktem rejony obwodów donieckiego i ługańskiego artykułów pierwszej potrzeby oraz pomocy humanitarnej, a także osiągnąć rzeczywiste postępy w zwalnianiu jeńców. Chodzi także o znajdującą się w rosyjskim areszcie ukraińską pilotkę wojskową i deputowaną do ukraińskiego parlamentu Nadiję Sawczenko, oskarżoną o współudział w zabójstwie rosyjskich dziennikarzy.

 

"Dokument, który może być podpisany jutro, zawiera listę konkretnych kroków mających prowadzić do realizacji tych podstawowych celów w celu deeskalacji sytuacji" - podkreśliła OBWE w oświadczeniu.

 

W piątek nie doszło do spotkania grupy kontaktowej w Mińsku. Do stolicy Białorusi przyjechali wprawdzie przedstawiciele prorosyjskich separatystów z Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej (DRL) Denys Puszylin i Władysław Dejny, ale Ukraina po raz kolejny podkreśliła, że rozmowy możliwe są tylko z osobami, które podpisały jesienią w Mińsku protokół i memorandum, czyli z przywódcami obu republik Ołeksandrem Zacharczenką oraz Igorem Płotnickim.

 

Kuczma powiedział w piątek, że trójstronne spotkanie grupy w Mińsku może odbyć się w sobotę. "Nasz wyjazd przewiduje się jutro. Póki co, zamierzamy rano pojechać" - powiedział Kuczma dziennikarzom w Kijowie.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.75

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (17)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~a-psik 17:05:46 | 2015-01-31
„19 stycznia, na dzień przed oficjalnym startem kampanii częściowej mobilizacji, blisko tysiąc mężczyzn z Pieregińska wyjechało do pracy za granicę – do Rosji. 26 autobusów pojechało do Krasnojarska” – alarmują ukraińskie media w odniesieniu do jednej z miejscowości rejonu rożniatowskiego w obwodzie iwano-frankowskim (Galicja).
Jeszcze poważniej sprawa wygląda na Wołyniu, gdzie w jednym z rejonów doszło wręcz do małego powstania przeciw władzom wojskowym.

Tak widzi sytuację nastawiony antyrządowo znany ukraiński bloger Yura z Sum:

„Kijowski reżim zderzył się z aktami otwartego nieposłuszeństwa ludności. Osoby roznoszące powołania do wojska poddawane są systematycznie przemocy. Wioski organizują swoje oddziały samoobrony (na razie nieuzbrojone). Ludzie masowo rzucają pracę, żeby tylko nie iść na ubój organizowany przez oligarchów. (…) Na przekór starannie narzucanej przez media patriotycznej histerii ludzie głosują nogami. Nie chcą iść zabijać swoich braci i sióstr w Donbasie”.
https://marucha.wordpress.com/2015/01/30/ukraincy-masowo-unikaja-mobilizacji/

Oceń 5 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Pupil :-) 13:50:51 | 2015-01-31
Gdyby w porę przeprowdzaono referendum i pozwolono ludziom zadecydować o swojej przynależności terytorialnej, wybito by asa z rękawa Putinowi i zapobigłiby tragicznemu w skutkach rozlewowi krwi. 
Kijów, sponsorowany i podpuszczany obietnicami (bez pokrycia jak zwykle)  przez zachód, chciał pokazać swoją siłę i niezależnośc będąc gołodupcem, a Putin im perfidnie gra na nosie zbrojąc opowiadających się za nim Rosjan zamiszkałych te tereny, oraz wysyłając nowe kupy uzbrojonych bandziorów. 
BEZSENSOWNE BOJE OGŁUPIAŁYCH PIJANYCH LUDZI, NA KTÓRYCH CIERPIĄ NAJSŁABSI Z DZIEĆMI.
BOŻE DAJ IM OPAMIĘTANIE.  

Oceń 2 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a-psik 13:15:28 | 2015-01-31
A tymczasem zwykli Ukraińcy wieją gdzie się da i wcale im się nie śpieszy do walki za imperia różnych cwaniaków Poroszenków:

"wielu Ukraińców nie chce iść na wojnę [ja się nie dziwię - przyp.mój]. Tak wynika z raportu o wypełnianiu planu mobilizacyjnego. Wielu ucieka zagranicę, niektórzy odmawiają wprost powołując się na przekonania religijne. W jednej wsi, na wieść o mobilizacji, wszyscy młodzi mężczyźni zapakowali się w dwa autokary i wyjechali do Rosji. Co ciekawe, największy jednak  procent unikających powołania jest nie na wschodzie, ale na zachodzie Ukrainy, a więc w tej najbardziej ukraińskiej części Ukrainy. I nie są to jakieś jednostkowe przypadki, ale w niektórych rejonach Ukrainy ma to już charakter masowy."
http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/nie-chca-ginac-za-ukraine#

Oceń 3 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 12:35:59 | 2015-01-31
Pytanie podstawowe, czy Putin rzeczywiście chce pokoju. Gdyby Putin chciał pokoju, to przecież tej wojny by dawno nie było, to jest wojna absurdalna, gdzie wszyscy tracą a nikt nie zyskuje. Ale wojna jest potrzebna Putinowi dla celów wewnętrznych, w obliczu narastających problemów wewnętrznych związanych z pogarszająca się sytuacja gospodarczą, jak nie można dac chleba, to zostają igrzyska. Więc pokój jest tutaj jak króliczek, którego się goni, ale nie po to, aby go złapać. Jedyna rada to zwiększyć koszty wojny dla Putina, aby rzeczywiście pokój stał się dla niego opłacalny. 

Oceń 4 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 11:07:14 | 2015-01-31
Rosyjskie grupy walki psychologicznej i propagandowej usilnie pracują nad ukraińskimi podziałami i to z ogromnym powodzeniem.

Według analityków IS, cała perfidia takiej gry polega na poddaniu ludności marionetkowych republik masowemu praniu mózgów. Pełną parą pracują nad tym spece wojskowi, których zadaniem jest wciągnięcie do takiej gry samych Ukraińców, bo to z nich czyni się propagandowych neofitów, czyli gorliwych wyznawców putinowskiego porządku. To oni wierzą i powielają wizerunek strony przeciwnej - faszystów i banderowców. A moskiewskie media chętnie służą pomocą w równie masowym propagowaniu fałszywych informacji o tajnych grobach dla setek zamordowanych przez kijowską juntę, ukrzyżowanych chłopcach i tysiącach zgwałconych kobiet.

Oceń 3 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~asank 11:06:38 | 2015-01-31
Mogliby coś napisać o referendum na Słowacji i zachęcić do podpisywania petycji z poparciem dla Słowaków...

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 11:01:27 | 2015-01-31
Największą zbrodnią wojenną pozostaje jednak "przykrywanie" pozycji i środków ogniowych, żywą tarczą ludności cywilnej. Separatyści stosują taką metodę nagminnie, umieszczając artylerię i wyrzutnie rakietowe w dzielnicach mieszkalnych, w nadziei, że wojska rządowe bojąc się ofiar cywilnych, nie dokonają odwetu.

Oceń 3 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 11:00:17 | 2015-01-31
Nagminnym procederem stały się także szykany watażków dowodzących zanarchizowanymi bandami, grabione są sklepy i samochody, a z ludności zdzierany jest haracz - rzekomy podatek wojenny. Szczególnymi osiągnięciami na tym polu popisują się dońscy i kubańscy Kozacy, którzy przyjechali budować na Ukrainie Russkij Mir - rosyjską cywilizację. Bandy szacowane na 17 tysięcy "bojowników" wsławiły się falą maruderstwa. Nawet tak antypatyczna persona, jak Igor Striełkow przyznał, że Wielkie Wojsko Dońskie wojuje głównie z babami, kurami i cysternami wódki, dając nogę przy pierwszym wystrzale przeciwnika.

http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?wid=17220816&ticaid=114423

Oceń 4 2 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook