Szef SBU: Rosjanie ściągają mobilne krematoria

(fot. PAP/EPA/ANASTASIA VLASOVA)

Rosyjskie wojska ściągają do Donbasu na wschodniej Ukrainie mobilne krematoria, by nie pozostawić śladów po żołnierzach, którzy giną walcząc po stronie separatystów - oświadczył szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wałentyn Naływajczenko.

 

"W dniach 20-23 stycznia na rozkaz Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytoria tymczasowo zajęte przez terrorystyczne ugrupowania wprowadzono siedem mobilnych krematoriów zamontowanych na platformach samochodów ciężarowych Kamaz" - powiedział szef SBU w stacji telewizyjnej 5. Kanał w środę wieczorem.

 

Naływajczenko przekazał, że w każdym z takich ruchomych krematoriów można spalić od ośmiu do dziesięciu ciał na dobę, a ich pracę koordynuje wywiad wojskowy Rosji. "Te speckamazy zostały zauważone w końcu 2014 roku w obwodzie rostowskim (Rosja) w pobliżu granicy państwowej Ukrainy" - powiedział.

 

Szef SBU oświadczył, że każdego dnia na specjalną linię telefoniczną jego resortu dzwonią dziesiątki bliskich rosyjskich żołnierzy, którzy zaginęli na Ukrainie, i zadeklarował, że władze w Kijowie będą zwracały im ciała ofiar konfliktu. Centrum prasowe SBU poinformowało jednocześnie, że służba ta chciała oficjalnie przekazać stronie rosyjskiej ciało obywatela Rosji o nazwisku Jemieljanow, jednak rosyjskie służby konsularne nie zareagowały na tę propozycję.

 

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mówił niedawno, że w obwodzie donieckim i ługańskim, gdzie trwa konflikt z separatystami, jest rozmieszczonych ponad 9 tys. rosyjskich żołnierzy.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka poinformowało w ubiegłym tygodniu, że od kwietnia 2014 roku w konflikcie zginęło ponad 5 tysięcy ludzi, jednak realne dane mogą być znacznie wyższe. Podobną liczbę zabitych podaje OBWE.

 

Według rosyjskiej działaczki Jeleny Wasiljewej, która prowadzi na Facebooku profil "Ładunek 200 z Ukrainy do Rosji", ogólne straty wojsk rosyjskich na Ukrainie wynoszą 6242 zabitych. Ładunek 200 w terminologii armii krajów byłego ZSRR oznacza zabitych żołnierzy.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

35

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bohun 15:09:47 | 2015-01-29
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka nie wykluczył wyjścia swego kraju z utworzonej przez Rosję Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), jeśli nie zostaną dotrzymane zawarte uzgodnienia - poinformowała agencja BiełTA.

Białoruska agencja informacyjna cytuje prezydenta Białorusi, który na dorocznej konferencji prasowej powiedział, że nie powinno być "wojen handlowych" w tej organizacji.

Na tej samej konferencji Łukaszenka podkreślał, że za wszelką cenę chciałby uniknąć otwartej wojny, ale zaznaczył przy tym, że armia Białorusi cały czas przechodzi szkolenia. - Nie oddamy naszej ziemi nikomu i to jest moje zadanie. Wspierają mnie setki tysięcy ludzi, którzy myślą tak samo. A jeśli ktoś sądzi, że Białoruś jest częścią "rosyjskiego świata", to żyje złudzeniami - mówił prezydent.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,8311,ti<x>tle,Bialorus-postawila-sie-Rosji-Lukaszenka-grozi-opu...

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 14:18:24 | 2015-01-29
Ta sprawa była już nagłaśniana w ubiegłym roku. Zadziwiające, że nawe takie fakty nie budzą niektórych miłośników ukraińskiej polityki Kremla pokroju deonowego jazmiga.

Oceń 6 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 13:53:46 | 2015-01-29
Tak wyglądają (zdjęcia i film)

http://kresy24.pl/63293/jezdzace-krematoria-putina-piece-smierci-nie-nadazaja-ze-spalaniem-cial-f...

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~mała Aga 11:16:59 | 2015-01-29
To wszystko coraz bardziej przerażające...

Oceń 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook