Poroszenko: atak na Mariupol to zbrodnia

(fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko uznał sobotni atak prorosyjskich separatystów na miasto Mariupol, w którym zginęło co najmniej 30 osób, za zbrodnię podlegającą Trybunałowi w Hadze. Zapowiedział też, że Ukraina będzie walczyć aż do zwycięstwa.

 

"Krwawe zabójstwo przez prorosyjskich terrorystów dziesiątek pokojowych mieszkańców Mariupola i zranienie prawie stu jest nie tylko aktem terrorystycznym. To zbrodnia przeciwko ludzkości, podlegająca Trybunałowi w Hadze" - napisał w oświadczeniu Poroszenko, dodając, że w trybie pilnym wraca z Arabii Saudyjskiej, by przeprowadzić posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w celu koordynacji działań w związku z atakiem.

 

Ukraiński prezydent podkreślił, że atak na dzielnice mieszkalne Mariupola to kolejna akcja terrorystyczna rebeliantów po ostrzelaniu autobusu pasażerskiego w Wołonowasze i zabiciu ludzi na przystanku w Doniecku. Podkreślił, że żołnierze ukraińscy z narażeniem własnego życia dają godny odpór separatystom "we wszystkich kierunkach".

 

Zapewnił przy tym, że jako prezydent uczyni wszystko, "by ochronić każdego mieszkańca, położyć kres bólowi i cierpieniu, aby przywrócić pokój w każdej ukraińskiej rodzinie - od Lwowa do Ługańska i od Czernichowa do Kerczu".

 

"Pragniemy pokoju, ale sprostamy wyzwaniu rzuconemu przez wroga. Będziemy bronić naszej ojczyzny jak prawdziwi patrioci. Aż do całkowitego zwycięstwa" - zapewnił.

 

OBWE potępiło "przeprowadzony na ślepo, bezczelny i haniebny" atak na dzielnice mieszkalne Mariupola. "Ta niebezpieczna sytuacja nie może dalej trwać. Potrzebujemy natychmiastowego zwieszenia broni" - oświadczył szef misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie Ertugrul Apakan.

 

Według danych władz Mariupola (na południowym wschodzie Ukrainy w obwodzie donieckim) w prowadzonym przez separatystów ostrzale zginęło już 30 osób, w tym dwoje dzieci. Wcześniej informowano o 27 zabitych i 97 rannych.

 

W ostrzale blokad utworzonych przez ukraińską armię wokół Mariupola zginął też jeden żołnierz, a inny został ranny - podał sztab generalny.

 

Szef samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Ołeksandr Zacharczenko oświadczył początkowo - według agencji RIA Nowosti - że rozpoczęła się ofensywa na Mariupol, ale potem twierdził, że dał rozkaz napierania na pozycje wojsk ukraińskich na wschód od miasta, a samego Mariupola "nikt nie zamierza szturmować".

 

Dodał, że w ostatnich dniach strona ukraińska przerzuciła znaczną ilość swoich wojsk w okolice Mariupola.

 

Armia ukraińska podała, że rebelianci prowadzili w sobotę ostrzał z systemu rakietowego Grad i że w ataku zniszczone zostały budynki mieszkalne.

 

Na zdjęciach udostępnionych przez lokalne portale internetowe widać ogień i czarny dym unoszący się nad gęsto zaludnioną dzielnicą miasta. Cytowany przez agencję AFP mieszkaniec powiedział, że nie działały telefony komórkowe.

 

Przed kilkoma dniami rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko mówił, że separatyści "znacznie zaktywizowali" ostrzał w regionie Mariupola.

 

Mariupol to strategiczny port, leżący na jedynej drodze lądowej między Rosją a okupowanym przez nią Krymem, ok. 60 km na zachód od rosyjskiej granicy i ok. 40 km od zajętego przez separatystów Nowoazowska. Ukraińcy obawiają się, że jeśli Rosja otwarcie zaatakuje ich kraj, to główną ofensywę przypuści właśnie w tym regionie.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (13)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~leszek 10:41:21 | 2015-01-25
http://www.osce.org/ukraine-smm/136061
----------
The SMM conducted a crater analysis and its initial assessment showed that the impacts were caused by Grad and Uragan rockets. According to the impact analysis, the Grad rockets originated from a north-easterly direction, in the area of Oktyabr (19 km north-east of Olimpiiska Street), and the Uragan rockets from an easterly direction, in the area of Zaichenko (15 km east of Olimpiiska Street), both controlled by the “Donetsk People’s Republic” (“DPR”).
---
SMM (specjalna misja obserwacyjna) przeprowadziła analizę na miejscu ostrzałów i wstępne ustalenia wskazują, że ostrzał byĺ prowadzony z systemów rakietowych typu Grad i Uragan. Rakiety Grad odpalono z kierunku północno-wschodniego (Oktyabr) zaś Uragan z kierunku wchodniego (Zaichenko). Obydwa te tereny są kontrolowane przez "Doniecką Republikę Ludową". 

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 10:19:29 | 2015-01-25
Putin potrzebuje wojny, gdyż pozwala odciągnąć uwagę społeczeństwa rosyjskiego od problemów wewnętrznych, związanych z pogarszającą się sytuacją gospodarczą wynikającą z niskich cen ropy. Inna sprawa, że niskie ceny ropy tylko obnażają strukturalne problemy Rosji, gospodarki opartej na eksploatacji surowców, gdzie wpływy z  eksportu surowców są wydawane na finansowanie sektora publicznego, a nie na rozwój czy inwestycje.

Oceń 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 09:11:09 | 2015-01-25
Atak w Mariupolu to zbrodnia reżymu Porozenki. Podobnie równanie z ziemią Gorłówki i innych miast Donbasu.

Oceń 1 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 22:27:25 | 2015-01-24
Ponownie napiszę: z całą sympatią wobec Ukraińców, polscy żołnierze NIE powinni wziąć w tym udziału. 

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Dr. Joseph Goebbels 21:06:44 | 2015-01-24
http://russian.rt.com/article/70499
-----------
Глава ДНР: Штурма Мариуполя не будет, нужно подавить позиции украинских войск к востоку от города
------------
Nie zamierzamy atakować Mariupola, chcemy tylko wyprzeć ukraińskie wojska na wschód od miasta

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a-psik 21:00:07 | 2015-01-24
Czy zwykli Ukraińcy już się zorientowali, że zostali wystawieni przez ukochaną europę?

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook