Ostrzał przystanku w Doniecku, są ofiary

(fot. PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO)

Pocisk uderzył w czwartek rano w trolejbus w Doniecku, na wschodzie Ukrainy; są ofiary śmiertelne - podały władze lokalne. Doniesienia o liczbie zabitych są sprzeczne, według różnych źródeł zginęło od 6 do 13 osób. Na miejsce udali się obserwatorzy OBWE.

 

Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin oznajmił na Twitterze: "Tragedia na przystanku w Doniecku jest naszym wspólnym nieszczęściem. To przez takie ataki terrorystyczne giną ukraińscy cywile. Rosja powinna zatrzymać terrorystów".

 

Specjalna misja obserwacyjna OBWE wysłała na miejsce swoich przedstawicieli - poinformowała rzeczniczka misji Iryna Hudyma.

 

Prokuratura obwodu donieckiego przekazała, że zginęło co najmniej siedem osób, głównie kobiety, a w sprawie wszczęto śledztwo. Oświadczono, że winni są prorosyjscy separatyści z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

 

Według AFP, która powołuje się na przedstawiciela władz miasta, 12 osób zginęło w trolejbusie, a jedna w samochodzie, który przejeżdżał obok. Źródło to poinformowało także o kilkunastu rannych.

 

Portal Podrobnosti.ua, na który powołuje się Interfax-Ukraina, również poinformował o 13 ofiarach śmiertelnych. Według tego portalu ostrzelano przystanek autobusowy. "Jeden z pocisków spadł na stojący obok samochód osobowy, kierowca zginął na miejscu, wiadomo też, że zginął kierowca samochodu, który był obok przystanku" - podał portal.

 

Reuters pisze o sześciu zabitych. Kamerzysta tej agencji widział łącznie sześć ciał leżących w trolejbusie i na ziemi nieopodal. Witryny pobliskich sklepów są zniszczone w wyniku eksplozji.

Rosyjska agencja TASS, powołując się na przedstawicieli samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DNR), poinformowała o dziewięciu osobach zabitych i również dziewięciu rannych. Według tej agencji strzelano z mikrobusu z użyciem moździerzy i w wyniku ostrzału zapalił się trolejbus i autobus.

 

AFP podała, że do ostrzału doszło w dzielnicy, gdzie dotychczas raczej nie było walk pomiędzy prorosyjskimi separatystami a siłami ukraińskimi. Reuters informuje, że chodzi o południową część Doniecka, a TASS precyzuje, że jest to dzielnica Leninowska.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (18)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Adam Karolczak 16:13:45 | 2015-01-23
Niestety, ale właśnie trwają mordy Ukraińców na Rosjanach. Z tego co wyczytałem na wykop.pl to pomysłodawcą wszystkiego jest Karol Wojtilasz.

Oceń 7 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Almanzor 11:40:24 | 2015-01-23
// samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DNR) //
No i co z tego? Polska też jest "samozwańcza", dzięki Bogu nikt jej "zwać się" nia pomaga i wara innym do tego. Ludność republiki w

Oceń 6 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Tot 09:01:58 | 2015-01-23
Czemu ani słowa o tym, kto ostrzliwuje Donieck? Czemu nie pisze się o tragedii, kiedy 80 letnia kobieta ginie na ulicy od ostrzału ukraińskiej artylerii? https://www.youtube.com/watch?v=VtozHiO8J5k Czemu nie mówicie o dziewczynie, która zgineła od ukraińskiego pocisku idąc do szkoły?

Pierwszą ofiarą wojny jest prawda!

Oceń 41 42 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~mister wygnany 13:48:07 | 2015-01-22
Sowieci mordowali Polaków teraz dalej innych mordują. 

Oceń 32 17 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 11:40:07 | 2015-01-22
http://espreso.tv/news/2015/01/22/separatysty_v_donecku_vchynyly_samosud_nad_quotkiborhomquot_dly...
Samosąd na ostrzelanym przystanku w Doniecku nad wziętym do niewoli "cyborgiem" (na potrzeby rosyjskich mediów)

Oceń 5 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 11:35:23 | 2015-01-22
http://espreso.tv/news/2015/01/22/prokuratura_kvalifikuvala_obstril_troleybusa_v_donecku_yak_tera...
TASS nie wskazując konkretnych winnych twierdzi, że ostrzał dokonano z mikrobusa z wykorzystaniem moździerza.
Z kolei Prokuratura Obwodu Donieckiego zakwalifikowała obstrzał przystanku trolejbusowego, jako akt terrorystyczny i wskazała na sprawców po stronie DNR. Jednocześnie zaznaczono, że tragedia miała miejsce ponad 20 km od miejsc, gdzie trwają walki (na terenie kontrolowanym przez separatystów).

Oceń 6 2 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?