Wojskowy szef ETA aresztowany w Normandii

W Normandii aresztowano dziś wojskowego szefa baskijskiej separatystycznej organizacji ETA Ibona Gogeascoecheę Arronategui - poinformowało w komunikacie hiszpańskie ministerstwo spraw zagranicznych.

 

Według ministerstwa chodzi "o najwyżej uplasowaną osobę w hierarchii ETA".

 

Gogaescoechea został aresztowany w Cahan, liczącej 300 mieszkańców wsi, gdzie wynajmował dom. Do jego obowiązków należał zakup broni, kradzieże samochodów, które potem wykorzystywano do zamachów i organizowanie akcji terrorystycznych.

 

W czasie operacji prowadzonej wspólnie przez francuską policję i hiszpańską gwardię cywilną w miejscowości Cahan zatrzymano także dwie inne osoby. Jedna z nich jest domniemanym sprawcą dwóch zamachów przypisywanych organizacji ETA - Isaias Carrasco, socjalisty, zabitego w marcu 2008 roku przed wyborami parlamentarnymi i baskijskiego przedsiębiorcy Ignacio Mendizabala, zastrzelonego w grudniu 2008 roku.

 

Powstała pod koniec lat 50. XX w. ETA (Euskadi Ta Askatasuna - Kraj Basków i Wolność) walczy o utworzenie niepodległego państwa baskijskiego w rejonie północnej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji. Formacji tej, figurującej na amerykańskiej i unijnej liście organizacji terrorystycznych, przypisuje się odpowiedzialność za śmierć 828 osób w ciągu ponad 40 lat.
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?