Kontrolujemy sytuację na lotnisku w Doniecku

(fot. PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO)

Przedstawiciele władz ukraińskich oświadczyli w poniedziałek przed południem, że to siły ukraińskie kontrolują sytuację na lotnisku w Doniecku. Ciężkie walki wokół lotniska w Doniecku trwają od miesięcy.

 

Według komunikatu na stronie ukraińskiego ministerstwa obrony siły ukraińskie na lotnisku mają zapasy broni, amunicji i żywności.

 

Poinformowano, że w przeddzień dzięki działaniom ukraińskich oddziałów udało się zlikwidować grupę separatystów, którzy ostrzeliwali pozycje ukraińskich żołnierzy. "Bojownicy ponieśli straty i odstąpili w stronę dzielnic mieszkalnych Doniecka. Ustala się straty wśród bojowników" - napisano w komunikacie.

 

Rrzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Łysenko oświadczył w poniedziałek, że w ciągu ostatniej doby zginęli trzej ukraińscy żołnierze, a 66 zostało rannych. Nie sprecyzował jednak, ile ofiar spowodowały walki na lotnisku.

 

Prorosyjscy separatyści z kolei oświadczyli w poniedziałek rano, że to oni kontrolują lotnisko w Doniecku. "Wszelkie wysiłki ukraińskiej armii, by przejąć lotnisko i wziąć rewanż za porażkę w ubiegłym roku zawiodły" - powiedział przywódca donieckich separatystów Ołeksandr Zacharczenko. Oskarżył Ukrainę o użycie pocisków rakietowych i artylerii z intensywnością, "jakiej wcześniej nigdy nie doświadczono".

 

Urzędujący przewodniczący OBWE Ivica Daczić zaapelował w poniedziałek do wszystkich stron konfliktu na Ukrainie o natychmiastowe odstąpienie od nowych aktów przemocy i o działanie na rzecz zawieszenia broni.

 

Daczić, minister spraw zagranicznych Serbii, która w tym roku przewodniczy OBWE, napisał, że fala przemocy i dalsza eskalacja działań wojennych w strefie konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy nie może trwać, zaapelował o maksymalną wstrzemięźliwość do stron konfliktu.

 

"Wszystkie strony powinny się wstrzymywać od działań zaczepnych, zastraszania i prowokacji" - podkreślił szef OBWE. Zachęcał też strony konfliktu do aktywnej współpracy z OBWE w kwestii pełnej realizacji umów z Mińska. Apelował o uwzględnianie bezpieczeństwa przebywających we wschodniej Ukrainie obserwatorów OBWE.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bohun 14:42:05 | 2015-01-19
Dowody na udział żołnierzy piechoty morskiej FR w walkach o port lotniczy w Doniecku pojawiły się… w rosyjskiej telewizji.

http://kresy24.pl/62657/donieckie-lotnisko-szturmuje-rosyjska-piechota-morska-rosja-oskarza-ukrai...

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook