Ukraina i Kazachstan wznawiają współpracę

(fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Władze Ukrainy i Kazachstanu zdecydowały o wznowieniu współpracy wojskowej między obu krajami i porozumiały się w sprawie dostaw kazachskiego węgla dla ukraińskich odbiorców - oświadczyli w poniedziałek prezydenci Petro Poroszenko i Nursułtan Nazarbajew.

 

"Wznawiamy współpracę wojskowo-techniczną w pełnej objętości" - poinformował po rozmowach w Kijowie Poroszenko. Nazarbajew oświadczył, że jego kraj popiera integralność terytorialną Ukrainy i opowiedział się za uregulowaniem konfliktu z separatystami prorosyjskimi w Donbasie.

 

"Zwracam się do Rosji i Ukrainy, by myślały nad tym, jak znaleźć kompromis, by wyjść z tego konfliktu i zachować jedność terytorialną Ukrainy, dlatego że ta sytuacja jest nonsensem i nie powinna mieć miejsca" - powiedział prezydent Kazachstanu. Podkreślił, że konfrontacja i sankcje to droga, która prowadzi donikąd i zaznaczył, że sytuację na wschodniej Ukrainie należy rozwiązać zgodnie z zapisami wrześniowych ustaleń pokojowych z Mińska.

 

Mówiąc o współpracy gospodarczej z Kazachstanem Poroszenko stwierdził, że w ostatnich dwóch latach wymiana handlowa z tym krajem spadła o 30 proc. "Ustaliliśmy, że wznowi pracę komisja międzypaństwowa do spraw współpracy gospodarczej" - przekazał.

 

Prezydenci nie poinformowali o szczegółach dotyczących sprzedaży przez Kazachstan węgla dla Ukrainy. Wiadomo jedynie, że ma on pochodzić z zagłębia ekibastuskiego. W związku z konfliktem w Donbasie Ukraina nie ma obecnie dostępu do dużej części własnych złóż i zapasów węgla, którego potrzebuje w okresie zimowym.

 

W niedzielę wizytę w Kijowie złożył prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Rozmówca PAP z administracji ukraińskiego prezydenta ocenił wcześniej, że spotkania Poroszenki z Łukaszenką i Nazarbajewem mają "wbić klin w Unię Celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu". "Jest to droga do rozmrożenia ich stosunków (Białorusi i Kazachstanu) z UE" - powiedział.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.25

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bohun 17:46:44 | 2014-12-22
I to jest dobra informacja

Oceń 2 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook