Rosja zareaguje, jeśli USA nałożą nowe sankcje

(fot. [email protected]_ / Foter / CC BY-NC-SA)

Rosja podejmie przeciwdziałania, jeśli Stany Zjednoczone nałożą na nią nowe sankcje w związku z kryzysem na Ukrainie - oświadczył w sobotę wiceszef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Riabkow po uchwaleniu przez Kongres USA ustawy o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji.

 

"Nie ma wątpliwości, że nie pozostawimy tego bez odpowiedzi" - podkreślił Riabkow, cytowany przez agencję Interfax. Według niego uchwalaniu ustawy towarzyszyły "antyrosyjskie nastroje".

 

"Jesteśmy oczywiście zaniepokojeni sposobem szerzenia się tych nastrojów na Kapitolu" - dodał.

 

"Postrzegamy przyjęcie tej ustawy przez dwie izby amerykańskiego Kongresu jako nową demonstrację antyrosyjskich nastrojów i próbę dyktowania nam, jak mamy decydować, co jest dla nas absolutnie nie do przyjęcia" - podkreślił Riabkow.

 

Wyraził nadzieję, że kwestia ta zostanie omówiona na spotkaniu szefów dyplomacji Rosji i USA Siergieja Ławrowa i Johna Kerry'ego w najbliższy poniedziałek w Rzymie.

 

W czwartek obie izby amerykańskiego Kongresu przyjęły jednomyślnie ustawę o wolnej Ukrainie (Ukraine Freedom Act), w której zwracają się do prezydenta Baracka Obamy o zaostrzenie sankcji wobec Rosji oraz udzielenie Ukrainie pomocy wojskowej, w tym dostawy broni śmiercionośnej. Ustawa wymaga podpisu prezydenta. Biały Dom podał, że Obama jeszcze nie zdecydował, czy ją podpisze.

 

Dotychczas administracja USA sprzeciwiała się dostarczeniu Kijowowi broni śmiercionośnej, co uzasadniano obawami, że doprowadzi to do zaostrzenia konfliktu na wschodzie Ukrainy.

 

Jak wskazano w ustawie, sankcjami ma zostać objęta państwowa spółka zajmująca się eksportem broni Rosoboroneksport, a także każda firma kontrolowana lub będąca własnością rosyjskiego rządu, która zajmuje się przesyłaniem bądź produkcją sprzętu wojskowego dla Ukrainy, Gruzji i Mołdawii, jeśli rządy tych trzech ostatnich państw nie wyraziły na to zgody. Jak dodano, sankcjami powinny też zostać objęte firmy rosyjskiego sektora obronnego, które dostarczają broń dla Syrii.

 

Ustawa przewiduje też nałożenie sankcji na Gazprom, jeśli firma ta ograniczy w znaczący sposób dostawy gazu ziemnego dla państw członkowskich NATO lub Ukrainy, Gruzji i Mołdawii.

 

Jak dotąd amerykańskie sankcje, nałożone na Rosję w związku z aneksją Krymu oraz wspieraniem rebelii na wschodzie Ukrainy były wprowadzane wyłącznie przez administrację USA w ramach uprawnień prezydenckich Obamy. Gdyby Obama zgodził się na ustawę Kongresu i ją podpisał, wówczas nie tylko zwiększony zostałby zakres sankcji, ale też ich ewentualne zniesienie w przyszłości byłoby uzależnione od zgody Kongresu.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.6

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~www 19:40:36 | 2014-12-13
Jak tak dalej pójdzie to z Ruskimi jest koniec.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 15:16:19 | 2014-12-13
Długi amerykańskie w stosunku do Chin maja taki rozmiar, że są bardziej problemem dla Chin niż USA.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jacques 15:01:04 | 2014-12-13
drodzy czciciele wolności i demokracji z ameryki, niech tylko Chiny się upomną o wasze długi ,,,,,,,,,,,to w pośpiechu wywołacie sami III wojnę światową ..oczywiście w imię demokracji

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~rq3wads 14:39:45 | 2014-12-13
ruskie ścierwo jedynie co zrobi to zaatakuje wgłąb ukrainy i wejdzie do polski i na tym się skończą grożby ruskich pajaców.

Oceń 2 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~symbiosis 12:58:27 | 2014-12-13
Niech zgadnę - obniżą kurs rubla? E, sam spada. Zamkną granice Syberii dla obcokrajowców i przestaną eksportować Stoliczną? Cóż wy ruskie możecie złego zrobić, poza tym, co już robicie, poza cynicznym napadaniem innych i wydzieraniem im ziemi dla swojego skarlałego moralnie, fizycznie i psychicznie narodu? Nawet nie narodu, bo wasz naród tak naprawdę nie istnieje, nie liczy się zupełnie, jest narzędziem, marionetką. Robicie to tylko po to, by wasi zidiociali przywódcy mogli czuć się bardziej imperatorami. Imperatorzy chlewu. Pogratulować.

Oceń 9 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook