UE: Polskie wybory to powód do zmartwienia

(fot. European Parliament / flickr.com)

"Nieprawidłowości w wyborach samorządowych jako zagrożenie dla demokracji" - to temat wysłuchania publicznego, które zorganizowano w czwartek w Parlamencie Europejskim w Brukseli z inicjatywy europosłów Prawa i Sprawiedliwości.

 

To, co wydarzyło się w Polsce w trakcie listopadowych wyborów samorządowych, "nie ma precedensu w demokratycznej Europie" - powiedział szef delegacji PiS we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Ryszard Legutko, tłumacząc decyzję swojej grupy o organizacji spotkania.

 

Relacje na temat przebiegu wyborów w Polsce zdali słuchaczom poseł PiS Krzysztof Szczerski i europoseł Ryszard Czarnecki, a także przedstawiciele inicjatyw społecznych i mediów. W dyskusji wzięło udział kilkoro polityków z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Bułgarii.

 

Szczerski podkreślił, że do nieprawidłowości doszło w kraju, gdzie rządzą partie uważające się za proeuropejskie i demokratyczne. Zwrócił uwagę, że aż trzy miliony oddanych głosów uznano za nieważne, a jedna z partii rządzących (PSL) uzyskała wynik trzykrotnie wyższy, niż wskazywały sondaże przed wyborami. Według Szczerskiego w dwóch regionach - na Mazowszu i na Śląsku - były po dwa protokoły wyborcze, które znacznie się od siebie różniły. Polityk mówił też m.in. o tym, że w trakcie liczenia głosów istniało zagrożenie włamania do systemu informatycznego oraz o przypadkach zastraszania mężów zaufania.

 

Zdaniem Szczerskiego jeszcze gorsza niż przebieg wyborów była reakcja władz, które - jak powiedział - z góry mówią, że nie można zadawać pytań o nieprawidłowości, a także atakują opozycję, żądającą sprawdzenia wyników wyborów.

 

Czarnecki ocenił, że "mamy do czynienia z przesuwaniem się naszego kraju na Wschód - ze standardów zachodnich i europejskich do standardów wschodnich, rosyjskich i białoruskich". Krytykował też reakcję sądów na protesty wyborcze i zarzucił politykom rządzącym uprawianie propagandy, że każdy głos kwestionujący przebieg wyborów to głos przeciwko państwu. - Ja ten język pamiętam z okresu komunizmu, stanu wojennego, gdy komuniści mówili to samo o opozycji, domagającej się wolnych wyborów - powiedział. - To jest język Putina, propagandy rosyjskiej! - dodał.

 

Przewodniczący frakcji EKR, brytyjski konserwatysta Syed Kamall powiedział, że wydarzenia w Polsce są "powodem do zmartwienia". - Nieprawidłowości wyborcze nie są czymś bardzo niezwykłym (...), jednak nie przypominam sobie nieprawidłowości o takiej skali w całym kraju UE. Liczba protestów wyborczych, ponad 1500, oznacza, że są pytania, które wymagają odpowiedzi. To nie są protesty w błahych sprawach - ocenił.

 

Dodał, że wątpliwości co do przebiegu wyborów dotyczą "jednego z najważniejszych krajów UE".

 

Zdaniem Kmalla polskie władze powinny szybko wyciągnąć wnioski z sytuacji wokół wyborów samorządowych, aby zapewnić właściwy przebieg wyborów prezydenckich i parlamentarnych w 2015 r.

 

Brytyjski europoseł Charles Tannock powiedział, że jego szczególne zaniepokojenie wzbudziła duża liczba głosów, uznanych za nieważne. - W Wielkiej Brytanii taki odsetek nieważnych głosów byłby powodem do wielkiego niepokoju - podkreślił. Dodał, że zna wielu Polaków, którzy mieszkają w jego okręgu wyborczym w Wielkiej Brytanii i uważa, że Polacy są inteligentni. - Karta do głosowania może być bardzo skomplikowana, ale jest zaskoczeniem, że tak wielu ludzi mogło ją niewłaściwie wypełnić. Nie spotkałem się z taką sytuacją - dziwił się Tannock.

 

Dodał, że gdyby do takich wydarzeń, o których mówiono na czwartkowym spotkaniu w PE, doszło w kraju spoza UE, gdzie byłby obserwatorem wyborów, to na pewno kwestionowałby ich uczciwość.

 

Zorganizowanie wysłuchania publicznego na temat wyborów samorządowych w Polsce skrytykowali europosłowie PO i PSL. - Wysłuchanie publiczne zorganizowane przez posłów PiS i przeprowadzone dziś w Parlamencie Europejskim, sugerujące, że w Polsce demokracja jest zagrożona, to bezprzykładny atak godzący w wizerunek Polski za granicą. To kolejna próba przeniesienia wewnętrznej walki politycznej na poziom europejski - napisali europosłowie w wydanym w czwartek oświadczeniu.

 

Dodali, że organizacja wysłuchania w PE to "politycznie wyjątkowo szkodliwe działanie partii opozycyjnej, o tyle paradoksalne, iż apel o zaangażowanie Parlamentu Europejskiego w sprawy Polski wychodzi z ust partii eurosceptycznej, która zazwyczaj uważa, iż Unia Europejska nie powinna ingerować w sprawy państwa polskiego."

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.53

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (20)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~a-psik 00:38:36 | 2014-12-12
Dodał, że gdyby do takich wydarzeń, o których mówiono na czwartkowym spotkaniu w PE, doszło w kraju spoza UE, gdzie byłby obserwatorem wyborów, to na pewno kwestionowałby ich uczciwość.
...
I dlatego przyszłoroczne wybory bez obserwatorów OBWE nie mają żadnego sensu.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gng 00:32:36 | 2014-12-12
Zwrócił uwagę, że aż trzy miliony oddanych głosów uznano za nieważne,
"Zwrócił uwagę, że aż trzy miliony oddanych głosów uznano za nieważne,
Zwrócił uwagę, że aż trzy miliony oddanych głosów uznano za nieważne,
Zwrócił uwagę, że aż trzy miliony oddanych głosów uznano za nieważne,"


Trzy miliony... I nikt nie dojdzie czyje glosy i na kogo...

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Brojewski 00:12:29 | 2014-12-12
Telewizja i mocodawcy strasznie boją się tego marszu 13 grudnia. Czy przejście ulicami Polski, ziemi która należy do nas, jest rzeczywiście takie straszne ? Boją się o swoje siedzenia, tak jak 25 lat temu. Nie życzę sobie tej wstrętnej gadaniny ludzi którzy pracują dla mnie i za moje pieniądze. Myślę że w jednej chwili możemy ich wysłać do Urzędów Pracy tak jak na Islandii. Trzeba ich zapytać czy jeszcze im się coś nie podoba ? Będzie w tym kraju tak jak my chcemy, a nie jak oni chcą przecież to oczywiste. Oni są naszymi sługami, nie odwrotnie.

Oceń 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~WSI24 23:20:46 | 2014-12-11
Komunikat Ministerstwa Prawdy nr 421: Zbliża się 13 grudnia

http://www.youtube.com/watch?v=Z3MucgbrJbk

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ot, POlszewia 17:12:30 | 2014-12-11
Korupcja w Polsce sięgnęła szczytów - szczytów wymiaru sprawiedliwości.
We wczorajszej audycji TV Republika Anita Gargas i Cezary Gmyz przedstawili nagrania z podsłuchu (wykonane przez CBA) rozmów i SMS między sędzią SN Henrykiem Pietrzkowskim a sędzią NSA Bogusławem Moraczewskim:

Cały odcinek Zadania Specjalnego. Nowe dowody ws. korupcji w Sądzie Najwyższym
http://telewizjarepublika.pl/nowe-dowody-ws-korupcji-w-sn-wiceszef-komisji-sprawiedliwosci-jestem...

A  TERAZ  CZEKAMY  NA  LEGALIZACJĘ  FAŁSZERSTW  PRZEZ  TZW. "SĄDY"  W  POLSCE

Oceń 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~PissOff 16:49:56 | 2014-12-11
Żaden premier, lunatyku. Nie jest premierem i nawet jeśli nauczysz się chodzić na uszach to nim NIGDY nie zostanie.
wyczuwam pisowskie szczochy.

Nie "prezes", a "premier Kaczyński" to po pierwsze, a po drugie wszystkie nieprawidłowości w trakcie ostatnich wyborów samorządowych pozwalają, że wybory to można uznać za sfałszowane.

Oceń 1 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 15:19:58 | 2014-12-11
Najwyższy czas!
Takich przedsięwzięć uświadamiających szeroką międzynarodową opinię publiczną o tym co się w Polsce naprawdę dzieje pod rządami POlszewii musi być jak najwięcej.
Tylko zewnętrzna presja może wymusić jakieś zmiany, bo mając w ręku zarówno aparat medialny jak i sądowniczy to z krajowej krytyki reżim może się tylko śmiać.

Oceń 13 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 14:51:08 | 2014-12-11
26 listopada Jarosław Kaczyński ogłosił "wybory zostały sfałszowane" a 11 grudnia nastąpił zwrot o 180 stopni i nagle pojawiają się "nieprawidłowości".  A przecież dane na temat przeprowadzonych wyborów są takie same wtedy i teraz, żadne nowe rewelacje się nie pojawiły.  Co takiego zaszło, że prezes Kaczyński zmienił poglądy o 180 stopni ? 

Oceń 1 19 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?