Kuczma: negocjacje bezcelowe do ustania walk

(fot. Wikimedia Commons)

Przedstawiciel Ukrainy na rozmowy pokojowe w Mińsku, były prezydent Leonid Kuczma uważa, że kontynuacja negocjacji w obecnej sytuacji jest pozbawiona sensu, gdyż prorosyjscy rebelianci na wschodzie jego kraju nie w pełni przestrzegają porozumienia o zawieszeniu broni.

 

"W warunkach, gdy druga strona (konfliktu) nie może zapewnić przestrzegania rozejmu, takie spotkanie jest bezcelowe" - powiedział Kuczma w opublikowanym w środę wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina. "Niech udowodnią, że naprawdę chcą pokoju, a nie wojny i że całkowicie kontrolują swe formacje zbrojne" - podkreślił.

 

Kuczma zaznaczył, że Ukraina proponowała, by spotkanie w Mińsku odbyło się we wtorek 9 grudnia, jednak ta oferta z nieznanych przyczyn została odrzucona.

"Strona ukraińska będzie gotowa do następnej rundy rozmów przy całkowitym wstrzymaniu ognia" - oświadczył.

 

Negocjacje pokojowe w stolicy Białorusi, Mińsku, które prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiadał na wtorek, byłyby już trzecim takim spotkaniem wysłanników Kijowa, Moskwy i OBWE oraz przedstawicieli ugrupowań separatystycznych ze wschodniej Ukrainy.

 

Pierwsze dwie rundy rozmów miały miejsce we wrześniu, lecz podjęte tam ustalenia nie są przestrzegane. Mówiły one m.in. o wycofaniu z linii walk ciężkiej broni, wyprowadzeniu z Ukrainy obcych formacji zbrojnych i utworzeniu 30-kilometrowej strefy buforowej między siłami rządowymi a pozycjami prorosyjskich rebeliantów na opanowanych przez nich terytoriach obwodu donieckiego i ługańskiego.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?