KE przyjęła polski program "Polska Cyfrowa"

(fot. photosteve101 / Foter / CC BY)

Unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu zaakceptowała w poniedziałek polski program operacyjny "Polska Cyfrowa" o wartości 2,17 mld euro. To pierwszy z polskich planów wydawania unijnych funduszy w latach 2014-2020, przyjęty przez KE.

 

Jak informuje Komisja Europejska w komunikacie, program dotyczy przede wszystkim rozwoju szerokopasmowej sieci internetowej, szczególnie na terenach wiejskich i w mniej rozwiniętych regionach, a także rozwoju e-usług w administracji publicznej. Środki wydawane w ramach tego programu przeznaczone mają być też na poszerzanie kompetencji cyfrowych mieszkańców Polski.

 

Polska negocjuje z Komisją Europejską jeszcze pięć krajowych oraz 16 regionalnych programów operacyjnych, które dotyczą wydawania unijnych środków w latach 2014-2020. Ponad 2,17 mld euro na realizację programu "Polska Cyfrowa" pochodzić ma z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

"Przyjęliśmy ważny pakiet inwestycji w cyfrową komunikację w Polsce. Obecnie wiele z mniej rozwiniętych regionów w Polsce pozbawionych jest podstawowych usług szerokopasmowych. Program (operacyjny) umożliwi większości polskich gospodarstw dostęp do szybkiego internetu" - oświadczyła komisarz Cretu, cytowana w komunikacie prasowym.

 

Jak dodała, realizacja programu pozwoli też na zmniejszenie tzw. luki cyfrowej, która oznacza brak umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii komunikacyjnych wśród części społeczeństwa oraz umożliwi większej liczbie obywateli korzystanie z e-usług. "Te działania pozwolą Polsce w większym stopniu skorzystać z możliwości, jakie stwarza gospodarka cyfrowa" - oceniła Cretu.

 

Wśród konkretnych celów programu "Polska Cyfrowa" jest zwiększenie liczby gospodarstw domowych, korzystających z szerokopasmowego internetu, zwiększenie odsetka regularnych użytkowników internetu do ponad 80 procent, a także znacznie zmniejszenie liczby osób, które nigdy nie korzystały z internetu. Dzięki realizacji programu wzrosnąć ma też liczba spraw załatwianych z administracją publiczną przez internet - do 50 proc., jeśli chodzi o obywateli oraz do 90 proc. w przypadku firm.

 

"Do 2020 r. każdy mieszkaniec Polski będzie mieć dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s oraz do nowoczesnych usług i otwartych informacji publicznych. Taki będzie efekt przyjętego przez Komisję Europejską programu operacyjnego +Polska Cyfrowa+" - zaznaczyła cytowana w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju jego szefowa Maria Wasiak.

 

Minister infrastruktury i rozwoju zwróciła uwagę, że to jedyny przygotowany przez Polskę program, który nie miał w poprzednich latach swojego odpowiednika. "Działania wcześniej rozproszone pomiędzy różnymi programami oraz różne poziomy wdrażania, w szczególności w zakresie budowy sieci szerokopasmowych, zostaną teraz skupione w jednym miejscu" - zaznaczyła.

 

Resort infrastruktury i rozwoju poinformował ponadto, że w najbliższym czasie ma być powołany komitet monitorujący, który zatwierdzi kryteria wyboru projektów związane z e-usługami. "Chodzi o przedsięwzięcia dotyczące systemów informatycznych, które dostarczają usługi dla przedsiębiorców i obywateli. W programie zarezerwowano na to 690 mln euro" - wyjaśniło ministerstwo.

 

Według Wasiak projekty skierowane do przedsiębiorców telekomunikacyjnych mogą ruszyć w drugim kwartale 2015 r. "Od momentu zatwierdzenia programu operacyjnego przez KE potrzeba kilku miesięcy na przygotowanie rozporządzeń dotyczących udzielania pomocy publicznej w zakresie dostarczania szybkiego internetu. Pula środków na ten cel wynosi ponad 1 mld euro" - dodał MIR.

 

Część pieniędzy z programu "Polska Cyfrowa" ma trafić do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. "Jest to dla nas szczególnie istotne. Chcemy, by potrafiły one świadomie korzystać z treści dostępnych w internecie oraz świadczonych z jego wykorzystaniem usług. Zakładamy, że konkursy mogą ruszyć już w pierwszej połowie 2015 roku" - wskazała Wasiak.

 

W programie zarezerwowano ponadto 25 mln euro na wsparcie młodych programistów. Resort chce, by wymyślali oni w zespołach projektowych ciekawe, innowacyjne sposoby rozwiązywania problemów społecznych i gospodarczych poprzez wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

 

Pozostałe krajowe programy operacyjne dla Polski to: "Infrastruktura i Środowisko" z budżetem ok. 27,4 mld euro, "Inteligentny Rozwój" (ok. 8,6 mld euro), "Wiedza Edukacja Rozwój" (ok. 4,7 mld euro, łącznie z instrumentem inicjatywa na rzecz zatrudnienia młodzieży), Pomoc Techniczna (ok. 700,1 mln euro) i ponadregionalny program dla województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego "Polska Wschodnia" (2 mld euro). Programami krajowymi zarządzać będzie minister ds. rozwoju regionalnego. Regionalne programy operacyjne przygotowywały samorządy województw.

 

Ramy dla programów operacyjnych określone są w Umowach Partnerstwa, które KE zawiera z poszczególnymi krajami. Umowę dla Polski podpisano w maju. Przewiduje ona, że wciąż najwięcej pieniędzy trafi na infrastrukturę transportową, przy czym o 80 proc. w porównaniu z latami 2007-2013 wzrosną środki na koleje. Największy wzrost wydatków dotyczyć będzie innowacyjności i wsparcia przedsiębiorców. Uzgodniono m.in., że Polska będzie w większym stopniu opierać swój rozwój na innowacjach.

 

W najbliższym czasie KE ma przyjąć też drugi polski program - "Pomoc Techniczna". Na zielone światło dla pozostałych trzeba będzie zapewne poczekać do przyszłego roku.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook