KE przyjęła polski program "Polska Cyfrowa"

KE przyjęła polski program "Polska Cyfrowa"
(fot. photosteve101 / Foter / CC BY)
PAP / Anna Widzyk / ptsj

Unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu zaakceptowała w poniedziałek polski program operacyjny "Polska Cyfrowa" o wartości 2,17 mld euro. To pierwszy z polskich planów wydawania unijnych funduszy w latach 2014-2020, przyjęty przez KE.

Jak informuje Komisja Europejska w komunikacie, program dotyczy przede wszystkim rozwoju szerokopasmowej sieci internetowej, szczególnie na terenach wiejskich i w mniej rozwiniętych regionach, a także rozwoju e-usług w administracji publicznej. Środki wydawane w ramach tego programu przeznaczone mają być też na poszerzanie kompetencji cyfrowych mieszkańców Polski.

Polska negocjuje z Komisją Europejską jeszcze pięć krajowych oraz 16 regionalnych programów operacyjnych, które dotyczą wydawania unijnych środków w latach 2014-2020. Ponad 2,17 mld euro na realizację programu "Polska Cyfrowa" pochodzić ma z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

"Przyjęliśmy ważny pakiet inwestycji w cyfrową komunikację w Polsce. Obecnie wiele z mniej rozwiniętych regionów w Polsce pozbawionych jest podstawowych usług szerokopasmowych. Program (operacyjny) umożliwi większości polskich gospodarstw dostęp do szybkiego internetu" - oświadczyła komisarz Cretu, cytowana w komunikacie prasowym.

DEON.PL POLECA

Jak dodała, realizacja programu pozwoli też na zmniejszenie tzw. luki cyfrowej, która oznacza brak umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii komunikacyjnych wśród części społeczeństwa oraz umożliwi większej liczbie obywateli korzystanie z e-usług. "Te działania pozwolą Polsce w większym stopniu skorzystać z możliwości, jakie stwarza gospodarka cyfrowa" - oceniła Cretu.

Wśród konkretnych celów programu "Polska Cyfrowa" jest zwiększenie liczby gospodarstw domowych, korzystających z szerokopasmowego internetu, zwiększenie odsetka regularnych użytkowników internetu do ponad 80 procent, a także znacznie zmniejszenie liczby osób, które nigdy nie korzystały z internetu. Dzięki realizacji programu wzrosnąć ma też liczba spraw załatwianych z administracją publiczną przez internet - do 50 proc., jeśli chodzi o obywateli oraz do 90 proc. w przypadku firm.

"Do 2020 r. każdy mieszkaniec Polski będzie mieć dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s oraz do nowoczesnych usług i otwartych informacji publicznych. Taki będzie efekt przyjętego przez Komisję Europejską programu operacyjnego +Polska Cyfrowa+" - zaznaczyła cytowana w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju jego szefowa Maria Wasiak.

Minister infrastruktury i rozwoju zwróciła uwagę, że to jedyny przygotowany przez Polskę program, który nie miał w poprzednich latach swojego odpowiednika. "Działania wcześniej rozproszone pomiędzy różnymi programami oraz różne poziomy wdrażania, w szczególności w zakresie budowy sieci szerokopasmowych, zostaną teraz skupione w jednym miejscu" - zaznaczyła.

Resort infrastruktury i rozwoju poinformował ponadto, że w najbliższym czasie ma być powołany komitet monitorujący, który zatwierdzi kryteria wyboru projektów związane z e-usługami. "Chodzi o przedsięwzięcia dotyczące systemów informatycznych, które dostarczają usługi dla przedsiębiorców i obywateli. W programie zarezerwowano na to 690 mln euro" - wyjaśniło ministerstwo.

Według Wasiak projekty skierowane do przedsiębiorców telekomunikacyjnych mogą ruszyć w drugim kwartale 2015 r. "Od momentu zatwierdzenia programu operacyjnego przez KE potrzeba kilku miesięcy na przygotowanie rozporządzeń dotyczących udzielania pomocy publicznej w zakresie dostarczania szybkiego internetu. Pula środków na ten cel wynosi ponad 1 mld euro" - dodał MIR.

Część pieniędzy z programu "Polska Cyfrowa" ma trafić do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. "Jest to dla nas szczególnie istotne. Chcemy, by potrafiły one świadomie korzystać z treści dostępnych w internecie oraz świadczonych z jego wykorzystaniem usług. Zakładamy, że konkursy mogą ruszyć już w pierwszej połowie 2015 roku" - wskazała Wasiak.

W programie zarezerwowano ponadto 25 mln euro na wsparcie młodych programistów. Resort chce, by wymyślali oni w zespołach projektowych ciekawe, innowacyjne sposoby rozwiązywania problemów społecznych i gospodarczych poprzez wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Pozostałe krajowe programy operacyjne dla Polski to: "Infrastruktura i Środowisko" z budżetem ok. 27,4 mld euro, "Inteligentny Rozwój" (ok. 8,6 mld euro), "Wiedza Edukacja Rozwój" (ok. 4,7 mld euro, łącznie z instrumentem inicjatywa na rzecz zatrudnienia młodzieży), Pomoc Techniczna (ok. 700,1 mln euro) i ponadregionalny program dla województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego "Polska Wschodnia" (2 mld euro). Programami krajowymi zarządzać będzie minister ds. rozwoju regionalnego. Regionalne programy operacyjne przygotowywały samorządy województw.

Ramy dla programów operacyjnych określone są w Umowach Partnerstwa, które KE zawiera z poszczególnymi krajami. Umowę dla Polski podpisano w maju. Przewiduje ona, że wciąż najwięcej pieniędzy trafi na infrastrukturę transportową, przy czym o 80 proc. w porównaniu z latami 2007-2013 wzrosną środki na koleje. Największy wzrost wydatków dotyczyć będzie innowacyjności i wsparcia przedsiębiorców. Uzgodniono m.in., że Polska będzie w większym stopniu opierać swój rozwój na innowacjach.

W najbliższym czasie KE ma przyjąć też drugi polski program - "Pomoc Techniczna". Na zielone światło dla pozostałych trzeba będzie zapewne poczekać do przyszłego roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KE przyjęła polski program "Polska Cyfrowa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.