Blok Petra Poroszenki zwyciężył w wyborach

(fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)

Prezydencki Blok Petra Poroszenki odniósł zwycięstwo w niedzielę we wcześniejszych wyborach parlamentarnych na Ukrainie. Według Narodowego Exit-poll uzyskał on 23 proc. głosów, tuż za nim uplasował się Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka (21,3 proc.).

 

Trzecie miejsce zajęła Samopomicz (Samopomoc) mera Lwowa Andrija Sadowego (13,2 proc.). Do Rady Najwyższej dostało się też ugrupowanie politycznych sojuszników zbiegłego w lutym z kraju b. prezydenta Wiktora Janukowycza; Blok Opozycyjny zdobył 7,6 proc. poparcia i zajął czwarte miejsce.

 

Kolejne miejsca zajęły: Radykalna Partia Ołeha Laszki (6,4 proc.), nacjonalistyczna Swoboda (6,3 proc.) oraz Batkiwszczyna b. premier Julii Tymoszenko (5,6 proc.).

 

Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego. Jest wśród nich Komunistyczna Partia Ukrainy, która w poprzednim parlamencie, przed ucieczką Janukowycza do Rosji, była w koalicji z jego Partią Regionów.

 

Narodowy Exit-poll to sondaż, który przeprowadza fundacja Demokratyczni Inicjatywy wraz z Kijowskim Międzynarodowym Instytutem Socjologii i centrum analitycznym im. Razumkowa. Należą one do najbardziej wiarygodnych instytucji prowadzących badania socjologiczne podczas wyborów na Ukrainie. Wyniki sondaży exit-poll przeprowadzonych w czasie niedzielnego głosowania przez inne pracownie są podobne.

 

Komentując wyniki sondaży powyborczych, mer Kijowa Witalij Kliczko, nr 1 na liście Bloku Petra Poroszenki, podkreślił, że na Ukrainie zwyciężyła demokracja.

 

"Po raz pierwszy w ukraińskim parlamencie będzie absolutna większość sił demokratycznych" - powiedział Kliczko na konferencji prasowej w sztabie wyborczym prezydenckiego ugrupowania.

 

Ołeksandr Turczynow, przewodniczący dotychczasowego parlamentu i druga osoba na listach wyborczych Frontu Ludowego premiera Arsenija Jaceniuka, ocenił, że sondaże wskazują, iż Jaceniuk może pozostać na stanowisku szefa rządu.

 

"Mam nadzieję, że właśnie Front Ludowy, który powinien stać się podstawą formowania nowej koalicji, może zgłosić razem z nową większością kandydaturę Jaceniuka na stanowisko premiera i propozycja ta uzyska poparcie" - oświadczył.

 

Julia Tymoszenko, której ugrupowanie było w poprzednim parlamencie i za prezydentury Janukowycza największą partią opozycyjną, a po jego ucieczce kierowało państwem, zadeklarowała, że Batkiwszczyna będzie współpracowała z nową koalicją rządową.

 

"Nasza ekipa, Batkiwszczyna, za pomocą wszelkich możliwych środków i wszystkimi siłami będzie wspierać te władze, które sformuje naród" - ogłosiła.

 

W niedzielnych wyborach Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowego parlamentu spośród kandydatów z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowę - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa), których jest 213. Wyniki exit-polls dotyczą tylko list partyjnych.

 

Wybory nie odbyły się na zajętym przez Rosję od marca Krymie i w niektórych regionach Donbasu na wschodzie kraju, kontrolowanych przez prorosyjskich rebeliantów.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.25

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (41)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 17:35:41 | 2014-10-27
Oczywiście ukraińscy banderowcy, faszyści, nawet jakiś gorliwiec napisał "naziści", są i będą, tyle, że to nie oni będą nadawać ton poiltyce ukraińskiej, bo są w znacznej mniejszości. Co lepiej zabezpiecza polskie interesy - długa, żmudna droga dochodzenia Ukrainy do statusu normalnego państwa przy naszej pomocy, czy sąsiedztwo Ukrainy zwasalizowanej przez kłamliwą, wiarołomną i agresywną Rosję. Nikim Rosja tak nie gardzi jak lizusami

Oceń 3 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~nono 15:46:08 | 2014-10-27
"Z ramienia Partii Radykalnej Ołeha Laszki wszedł do Werchownej Rady Jurij Szuchewycz – syn zbrodniarza Romana Szuchewycza.
"Główny Komendant" UNA-UNSO, 81-letni Jurij Szuchewycz będzie najprawdopodobniej najstarszym deputowanym w nowym ukraińskim parlamencie.
Jurij Szuchewycz znany jest z wielu antypolskich wypowiedzi. W 2011 r. wzywał do odebrania Polsce "etnicznie ukraińskich ziem".
http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/syn-kata-polakow-wszedl-do-ukrainskiego-parlamentu

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kemot 11:44:55 | 2014-10-27
nacjonaliści i komuniści poza parlamentem :)

За даними Центральної виборчої комісії, станом на 12:30 опрацьовано 45,33% протоколів виборчих комісій

Результати виборів наразі такі:

«Народний фронт» - 21,62%

Блок Петра Порошенка – 21,47%

«Самопоміч» - 11,14%

Опозиційний блок – 9,76%

Радикальна партія Олега Ляшка – 7,36%

«Батьківщина» - 5,71%

«Свобода» - 4,69%

КПУ – 3,92%

Oceń 2 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kemot 09:56:02 | 2014-10-27
За даними Центральної виборчої комісії, станом на 10:30 опрацьовано 36,5% протоколів виборчих комісій

Результати виборів наразі такі:

«Народний фронт» - 21,61%

Блок Петра Порошенка – 21,52%

«Самопоміч» - 10,96%

Опозиційний блок – 9,74%

Радикальна партія Олега Ляшка – 7,45%

«Батьківщина» - 5,75%

«Свобода» - 4,66%

КПУ – 3,91%

Oceń 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 22:25:55 | 2014-10-26
Na Kremlu zgrzytają zębami, bo pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę i zastraszania wybory się odbyły i zwycięzcami zostały partie opowiadające się za Europa i demokracją. Blok Opozycyjny ledwo wszedł do parlamentu, zaś według propagandy z Kremla oburzenie z powodu obalenia Jakonuwicza miało spowodować "ludowe powstania" na wschodzie Ukrainy. 
Kreml straszył i zastraszał jakimś "faszyzmem" na Ukrainie, a Prawy Sektor zdobył śladowe poparcie, na poziomie Komunistyczne Partii Ukrainy.

Oceń 4 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 21:25:20 | 2014-10-26
Czyli partie odwołujące się w sposób całkowicie jawny do nazistowsko-banderowskich tradycji zyskały ponad 12%, a i sam Poroszenko ciepło się o tych tradycjach publicznie wypowiadał.
Warto przypomnieć, że w wyborach w 1928r. w Niemczech NSDAP zdobyła ledwo 2,6%, a już pięć lat później powstał pierwszy obóz koncentracyjny w Dachau.

Oceń 6 3 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook