Ustawa pozwalająca skazać Janukowycza

(fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę, która umożliwia zaoczne skazanie sprawców ciężkich przestępstw przeciwko państwu i pozwala na odbieranie im majątku. Otwiera to drogę do konfiskaty mienia obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza.

 

Dokument, który został podpisany we wtorek przez Poroszenkę, mówi o "nieodwołalności karania za szczególne przestępstwa przeciwko podstawom bezpieczeństwa narodowego, bezpieczeństwa publicznego i przestępstwa korupcyjne".

 

Zgodnie z ustawą, uchwaloną w ubiegłym tygodniu przez ukraiński parlament, podejrzany o takie przestępstwa nie musi być obecny podczas śledztwa i procesu sądowego, zaś po udowodnieniu mu winy może zostać skazany zaocznie.

 

Prezydent Poroszenko oświadczył, że ukraińska prokuratura uzyskała instrument umożliwiający umieszczenie na ławie oskarżonych ludzi, "którzy okradali nasz naród" i którzy powinni "odpowiedzieć za wydarzenia, które sprowokowali na Ukrainie". Szef państwa podkreślił, że ludzie ci powinni ponieść karę "za przestępstwa, których dopuścili się wobec ukraińskiego narodu".

 

Wcześniej prokurator generalny Ukrainy Witalij Jarema wyjaśniał, że prócz ukrywającego się w Rosji Janukowycza można będzie zaocznie ukarać i odebrać mienie jego najbliższych współpracowników.

 

Wśród nich Jarema wymieniał m.in. byłego szefa administracji prezydenckiej Andrija Klujewa i jego brata Serhija, byłego premiera Mykołę Azarowa i jego syna Ołeksija oraz byłego wicepremiera Serhija Arbuzowa. Wszyscy oni najprawdopodobniej znajdują się w Rosji.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.29

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Tangerine Dream 08:13:21 | 2014-10-22
  Prezydent  Janukowycz  był  jedyny, który  próbował  postawić  tamę  banderyzmowi  na Ukrainie.  Juszczenko i  Tymoszenko i  Poroszenko  obecnie  nie  ukrywają  swoich  sympatii  dla  Bandery i banderyzmu, to jest  nie do pomyślenia.    Janukowycz  był  jedynym prezydentem Ukrainy  nastawiony przyjażnie do Polski i Polaków,  pod względem prawnym prawnym  zrównał język polski  z ukraińskim (także inne języki - rosyjski, czeski, węgierski).   Był  prawnie  wybranym demokratycznie prezydentem , został  obalony  w wyniku  krwawego przewrotu ,  zaś  obecne  władze  to  zwykła  JUNTA  mająca  poparcie  Niemiec  i USA i odwołująca  się  do ideologii  Bandery i banderyzmu - ukraińskiego  nacjonalizmu.    Dokąd  zmierzasz, Ukraino?

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zarenek 02:28:08 | 2014-10-22
A co z szanowna Timoszenko to ona najwiecej okradala wlasny narod czy niepodlega tym paragrafom, a co zinnymi oligarchami co sa obecnie przy wladzy,ich majatki pokryly by zalegle zobowiazania Ukrainy.

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 00:56:12 | 2014-10-22
Prezydent Poroszenko oświadczył, że ukraińska prokuratura uzyskała instrument umożliwiający umieszczenie na ławie oskarżonych ludzi, "którzy okradali nasz naród" i którzy powinni "odpowiedzieć za wydarzenia, które sprowokowali na Ukrainie".
...
Oj, ten kij ma dwa końce bo obecna grupa oligarchów, która po przewrocie przechwyciła władzę na Ukrainie chyba również spokojnie się na taki paragraf łapie.

Oceń 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook