Ukraina ma plan odzyskania kontroli nad granicą

(fot. EPA/TATYANA ZENKOVICH)

Ukraina przygotowała plan odzyskania kontroli nad granicą z Rosją - oświadczyła w środę w Kijowie wysokiej rangi przedstawicielka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland, nie ujawniając jednak żadnych dalszych szczegółów.

 

"Z tego, co usłyszeliśmy podczas spotkań z władzami, Ukraina ma konkretne propozycje dotyczące przywrócenia kontroli nad granicą państwową. Te propozycje zostaną przedstawione stronie rosyjskiej i społeczności międzynarodowej" - powiedziała w rozmowie z dziennikarzami.

 

Nuland wyraziła opinię, że przywrócenie kontroli nad granicą i całkowite wstrzymanie działań wojennych na wschodniej Ukrainie pozwoli na wkroczenie tam większej liczby obserwatorów międzynarodowych z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

 

We wtorek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zwrócił się do OBWE z prośbą o zwiększenie liczby jej obserwatorów do 1,5 tysiąca osób. Obecny mandat Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE na Ukrainie zezwala na obecność 500 obserwatorów.

 

Zadaniem misji jest nadzór nad przestrzeganiem porozumienia o zawieszeniu broni w walkach na wschodniej Ukrainie, które formalnie obowiązuje od 5 września oraz kontrola nad strefą buforową, która ma powstać w tym regionie.

 

Victoria Nuland przebywa na Ukrainie od poniedziałku. Spotkała się wówczas z prezydentem Poroszenką, we wtorek zaś przeprowadziła rozmowy z innymi przedstawicielami ukraińskich władz i opozycji oraz wystąpiła przed studentami kijowskich uczelni.

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook