Ukraina: "mapa śmierci" na wschodzie kraju

(fot. EPA/KONSTANTIN GRISHIN)

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) tworzy "mapę śmierci" na wschodzie kraju, na którą nanosi miejsca pochówku ofiar konfliktu z prorosyjskimi separatystami oraz punkty, gdzie były lub nadal znajdują się ich "obozy koncentracyjne".

 

"Rozpoczęliśmy bardzo skomplikowany i długotrwały proces identyfikacji miejsc rozmieszczenia obozów koncentracyjnych i miejsc masowych pochówków w obwodach donieckim i ługańskim" - oświadczył w piątek doradca szefa SBU Markijan Łubkiwski.

 

Obecnie ukraińskie władze ustaliły 26 miejsc, gdzie przetrzymywani są jeńcy separatystów - przekazał na konferencji prasowej. Najwięcej ich jest w okolicach Doniecka, Gorłówki, Szachtarska, Słowiańska, Kramatorska i Ługańska. SBU posiada także informacje o ośmiu miejscach, gdzie znajdują się masowe groby ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli w walkach.

 

Łubkiwski przekazał, że mapa tworzona jest na podstawie informacji uzyskanych od mieszkańców terenów, na których toczą się walki, a także zdjęć satelitarnych.

 

Doradca szefa SBU oświadczył, że obecnie w rękach separatystów znajduje się ok. 500 obywateli Ukrainy. Wśród nich jest sześciu dziennikarzy - powiedział.

 

19 września pełnomocniczka prezydenta Ukrainy ds. sytuacji na wschodzie Iryna Heraszczenko informowała, że do międzyresortowego centrum SBU, zajmującego się poszukiwaniem osób zaginionych w konflikcie w obwodzie donieckim i ługańskim, zgłosiło się ponad 2,4 tys. obywateli, którzy nie mają kontaktu ze swoimi bliskimi. 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~OBERSCHLESIER 09:30:14 | 2014-10-04
Stop polskiej okupacji na SLASKU!
polska to nie kraj a choroba, Ruch Autonomii Śląska to lekarstwo !!!
Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o Polsce i Śląsku : Dać Polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła. Według mnie to poloki to sa podludzie nie zaslugojom na ta pieykno zimyjo!!
poloki to biale murzyny, smieci europy !!! polak to makumba dla pana slazaka albo niemca!! moj Meister tak mowi polki to sie nadajom ino na P Putzfrauen albo Prostituirte --- sprzontaczki albo prostytutki, a poloki ino na Penner --- menele i racjo mo

Oceń 1 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Sowa 18:51:18 | 2014-10-03
  OBWE  swoje,  SBU  swoje. 
 Tyle tylko, że  OBWE  ma  dowody  nieludzkich zbrodni popełnionych przez  oddziały ukraińskie (np. batalion "Ajdar"),  a SBU    tylko  powtarza  w kółko jedno i to samo.

Oceń 3 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 18:32:03 | 2014-10-03
Trudno mi uwierzyć, że SBU pokaże miejsca swoich katowni i groby swoich ofiar.

Oceń 4 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook