Seria zamachów w Iraku - ponad 50 ofiar

(fot. Jeff_Werner / Foter / CC BY-NC-SA)

Ponad 50 ofiar śmiertelnych spowodowała w ciągu ostatniej doby seria zamachów dokonanych w kilku miastach Iraku przez siły Państwa Islamskiego - poinformowały w poniedziałek irackie służby i armia.

 
12 ludzi zginęło, a 25 zostało rannych wieczorem w Bagdadzie w wybuchu samochodu pułapki w ruchliwej dzielnicy handlowej.
 
W kilku atakach samobójczych, do których doszło jeszcze w niedzielę w miejscowości Sudżur (około 70 km na zachód od Bagdadu), śmierć poniosło 40 irackich żołnierzy. Tam też bojownicy IS uprowadzili 68 wojskowych i najprawdopodobniej zabrali ich do leżącej w pobliżu Faludży - powiedział iracki generał Raszid Flejh.
 
Po obaleniu reżimu Saddama Husajna Faludża stanowiła bastion sunnickich ekstremistów. W 2004 roku siły amerykańskie stoczyły z rebeliantami dwie bitwy o miasto.
 
Według przedstawiciela irackich służb bezpieczeństwa ekstremiści z Państwa Islamskiego przeprowadzili w Sudżur szereg ataków na siły rządowe. Wybuchły starcia, w następstwie których armia wycofała z rejonu miasta 700 stacjonujących tam żołnierzy - mówił cytowany przez AP anonimowy funkcjonariusz.
 
Associated Press podała, że po sukcesach odniesionych w Iraku i Syrii bojownicy Państwa Islamskiego weszli do prowincji Anbar na zachodzie kraju, wdając się w walki z siłami irackimi. Na tych terenach dominują sunnici, ugrupowanie wykorzystało więc ich niechęć do zdominowanych przez szyitów władz centralnych i uzyskało wsparcie.
 
Mimo że siły rządowe i kurdyjscy peszmergowie w asyście amerykańskiego lotnictwa osiągnęli pewne sukcesy w walkach z islamistami, m.in. odbili z ich rąk strategiczną zaporę na Tygrysie w Mosulu i kilka mniejszych miast północy, bojownicy Państwa Islamskiego nie ustępują, a także ukrywają się pośród ludności cywilnej w większych ośrodkach.
 
Jednocześnie siły irackie i kurdyjskie zaczęły otrzymywać wsparcie z Zachodu w postaci sprzętu wojskowego i szkoleń. Do poszkodowanej przez konflikt ludności cywilnej zaczęła docierać pomoc humanitarna.
 
 
Wspomóż Nas
Tagi: bagdad, irak, zamachy

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?