Poroszenko: żadnych zmian w umowie z UE

(fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył w piątek, że nie będzie żadnych zmian w tekście umowy stowarzyszeniowej między jego krajem a Unią Europejską i zostanie ona ratyfikowana w kształcie, w jakim została podpisana.

 

"Żadnych wyjątków, żadnych zmian w tekście, który podpisałem 27 czerwca w Brukseli, nie ma" - powiedział Poroszenko po spotkaniu w Kijowie z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

 

Poroszenko poinformował jednocześnie, że Ukraina chciałaby od UE odłożenia terminu wprowadzenia niższych ceł dla towarów importowanych z krajów unijnych.

 

"Zwróciłem się do przewodniczącego Barroso z prośbą o pomoc w odroczeniu niższych opłat celnych dla towarów europejskich wwożonych na rynki ukraińskie" - powiedział prezydent.

 

Poroszenko powtórzył, że umowa stowarzyszeniowa zostanie ratyfikowana w najbliższy wtorek. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się jednocześnie w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy oraz w Parlamencie Europejskim. "Porozumienie wejdzie w życie 1 listopada" - zaznaczył szef państwa ukraińskiego.

 

Barroso wyraził ze swej strony nadzieję, że zaplanowane na przyszły tydzień rozmowy przedstawicieli Ukrainy, Rosji i Komisji Europejskiej przyniosą porozumienie w sprawie dostaw gazu na Ukrainę i dalej na Zachód.

 

"Oczekujemy, że podczas spotkania grupy trójstronnej ds. energetyki, które oczekiwane jest w najbliższych dniach, dojdzie do porozumienia, które pozwoli na uniknięcie ryzyka w dostawach gazu" - oświadczył.

 

Barroso podkreślił też, jak ważne jest pokojowe rozwiązanie konfliktu na wschodniej Ukrainie.

 

"Sytuacja na Ukrainie wciąż pozostaje bardzo krucha. Wstrzymanie ognia jest pozytywnym krokiem, ale teraz istotne jest nie tylko zapewnienie pokoju, lecz i zrozumienie, w jaki sposób możemy osiągnąć realne polityczne rozwiązanie tego konfliktu z zachowaniem suwerenności Ukrainy. Jest to naszym głównym celem" - mówił.

 

Przewodniczący KE zaznaczył, że UE popiera działania Poroszenki na rzecz pokojowego uregulowania sytuacji. "Apelujemy do strony rosyjskiej o okazanie takich samych zobowiązań w odniesieniu do wspierania pokoju i przestrzegania zasad polityki międzynarodowej" - dodał.

 

"UE i KE nie będą szczędziły wysiłków, by wesprzeć Ukrainę w tej trudnej chwili" - oświadczył Barroso.

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina-ue

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?