Poroszenko: będzie ratyfikowana umowa z UE

(fot. Photo Claude TRUONG-NGOC / Wikipedia Commons / CC BY)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko potwierdził w piątek, że w przyszłym tygodniu parlament jego kraju ratyfikuje umowę stowarzyszeniową z UE. W tym samym czasie umowę ratyfikuje Parlament Europejski - oświadczył szef państwa ukraińskiego.

 

"Ratyfikacja umowy stowarzyszeniowej będzie jednym z najważniejszych momentów w historii mojego kraju" - powiedział Poroszenko otwierając w Kijowie 11. konferencję Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES), stowarzyszenia działającego na rzecz zbliżenia Ukrainy z UE.

 

Prezydent poinformował, że Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy i PE ratyfikują umowę stowarzyszeniową we wtorek, 16 września.

 

Poroszenko wyraził nadzieję, że po ratyfikacji porozumienia o stowarzyszeniu UE da Ukrainie perspektywę członkostwa. "Ukraińcy zdali bardzo trudny egzamin, by tę perspektywę otrzymać. Byłoby nie w porządku, gdybyśmy jej nie dostali" - zaznaczył.

 

Poroszenko uważa, że zbliżenie z UE jest szansą na przeprowadzenie reform w jego kraju, czemu ma służyć strategia "Ukraina-2020". W jej ramach Ukraińcy mają zamiar m.in. zwalczyć korupcję.

 

"Walka z korupcją jest tak samo ważna, jak walka o pokój. Korupcja jak rak paraliżuje Ukrainę. Wprowadzamy strategię reform +Ukraina-2020+. Przez kolejne pięć lat będziemy zmieniać państwo. Zachętą będzie perspektywa członkostwa w UE" - podkreślił.

Szef państwa ukraińskiego oświadczył także, że zaostrzenie sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji świadczy o solidarności państw unijnych z Ukrainą.

 

"UE pokazała swoją jedność i solidarność z Ukrainą. Pokazała, że Ukraina jest jej bliska mimo tego, że w państwach UE także są problemy. Takie same podejście (wobec Ukrainy) odczułem na szczycie NATO w Newport" - powiedział.

 

"Unia Europejska zaczyna być prawdziwym partnerem Ukrainy" - dodał Poroszenko. Prezydent powtórzył, że jego kraj liczy, iż niebawem uzyska od Stanów Zjednoczonych status specjalnego sojusznika spoza NATO.

 

"Walczymy dziś nie tylko o niepodległość i integralność terytorialną mojego kraju. Trwa walka o bezpieczeństwo światowe. Bronimy naszych wspólnych wartości i dlatego jesteśmy silniejsi od innych" - oświadczył Poroszenko.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~zapomniano o BOGU 12:27:27 | 2014-09-12
SKORO BÓG PODZIELIŁ LUDZKOŚĆ NA NARODY,
DAJĄC KAŻDEMU Z NICH PEWNE ODRĘBNE CECHY,
KAŻDY WIĘC NARÓD RÓWNE MA PRAWO DO SWEGO
ISTNIENIA JAKO NIEZALEŻNA JEDNOSTKA ROZWIJA-
JĄCA ZE SWOBODĄ ZUPEŁNĄ TĘ MYŚL, KTORĄ
STWÓRCA W JEJ ŁONIE ZŁOŻYŁ
. UMIŁOWANIE OJCZY-
ZNY I PONOSZENIE DLA NIEJ NAJWIĘKSZYCH OFIAR –
TO NIE WYBÓR, A OBOWIĄZEK ODZIEDZICZONY W
TESTAMENCIE NASZYCH OJCÓW -
ROMUALD TRAUGUTT

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook