Porozumienie Kijowa z separatystami w piątek?

(fot. EPA/ALEXEY NIKOLSKY)

Ostateczne porozumienie w sprawie politycznego uregulowania konfliktu na Ukrainie może zostać osiągnięte w najbliższy piątek na spotkaniu grupy kontaktowej - oświadczył w środę prezydent Rosji Władimir Putin, który przebywa z wizytą w Mongolii.

 

Rosyjski przywódca potwierdził, że w środę rano rozmawiał na temat uregulowania konfliktu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. "Wydaje mi się, że nasze poglądy na temat sposobów rozwiązania konfliktu są bardzo zbliżone" - oświadczył Putin w Ułan Bator.

 

Putin powiedział dziennikarzom, że plan uregulowania ukraińskiego kryzysu składa się z siedmiu punktów. Wymienił m.in. wstrzymanie przez ukraińskie siły oraz prorosyjskich separatystów działań wojskowych na wschodzie kraju, wysłanie tam międzynarodowych obserwatorów, którzy monitorowaliby przestrzeganie rozejmu, wymianę jeńców bez warunków wstępnych i utworzenie korytarza humanitarnego dla uchodźców i dostaw ładunków humanitarnych na wschód Ukrainy.

 

"Strony konfliktu muszą natychmiast koordynować swoje działania" w celu uregulowania konfliktu - powiedział.

 

Jako pierwszy krok wymienił wstrzymanie "aktywnych ofensywnych operacji w kierunkach donieckim i ługańskim" przez siły zbrojne Ukrainy i rebeliantów.

 

Dodał, że ukraińskie lotnictwo nie powinno prowadzić działań przeciwko cywilom w strefie konfliktu. "Ponadto ukraińskie wojsko powinno wycofać się na bezpieczną odległość, dzięki czemu ostrzał artyleryjski i inne ataki na zamieszkane tereny byłyby niemożliwe" - podkreślił rosyjski przywódca.

 

Putin oczekuje, iż ostateczne porozumienie zostanie osiągnięte na piątkowym spotkaniu grupy kontaktowej w stolicy Białorusi, Mińsku.

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~aka 17:21:00 | 2014-09-03
czy to oznacza, ze Putin spodziewa się zdobycia w piatek Kijowa przez rosyjskie wojsko (przepraszam - noworosyjskie)

Oceń 4 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 16:56:56 | 2014-09-03
Ciekawe dlaczego wycofać mają się ukraińskie wojska, a rosyjskie wojska przebrane za "separatystów" mają tam zostać ze swoimi czołgami, wyrzutniami rakietowymi i armatami.

Oceń 4 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~krakus 16:38:14 | 2014-09-03
Kremlowska zagrywka obliczona na krótką pamięć i naiwność Zachodu. Akurat dzień przed szczytem NATO, który rozpoczyna się w czwartek. No i przecież czymś musi wesprzeć Angelę w jej "Halt" dla wzmocnienia obrony NATO na wschodniej flance. 

Oceń 7 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook