Ashton apeluje do Rosji o wycofanie wojsk

(fot. World Trade Organization / (CC BY-ND 2.0) / flickr.com)

Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton zaapelowała w sobotę do Rosji o wycofanie swoich sił zbrojnych z Ukrainy. Po nieformalnym szczycie unijnych ministrów spraw zagranicznych w Mediolanie mówiła, że nie ma militarnego rozwiązania dla tego kryzysu.

 

Rosja - podkreśliła Ashton na konferencji prasowej - musi "zahamować wrogość oraz transfer sprzętu w rejon konfliktu i wycofać swe siły zbrojne" z Ukrainy. Dodała, że wszyscy obecni na mediolańskim spotkaniu szefowie dyplomacji krajów UE "wyrazili poważne zaniepokojenie agresją na Ukrainę".

 

Odnosząc się do sobotniego szczytu w Brukseli Ashton wyjaśniła: "Europejscy przywódcy zdecydują wieczorem, jak zareagować na ostatnie wydarzenia".

 

"Nie ma militarnego rozwiązania dla tego kryzysu, potrzebne jest zrównoważone rozwiązanie polityczne, które uszanuje suwerenność i integralność Ukrainy" - oświadczyła.

 

Gospodyni mediolańskiego spotkania, minister spraw zagranicznych Włoch Federica Mogherini, mówiła zaś o potrzebie wypracowania wspólnej polityki UE wobec Rosji.

 

“Znajdujemy się w bardzo złożonej i smutnej sytuacji międzynarodowej. Nigdy wcześniej kryzysy i konflikty nie koncentrowały się, tak jak dzisiaj, wokół Europy i dlatego Unia musi odgrywać fundamentalną rolę" - powiedziała Mogherini, wskazywana jako niemal pewna następczyni Catherine Ashton.

 

Decyzje o obsadzie najważniejszych unijnych stanowisk mają zapaść na rozpoczynającym się po południu szczycie UE w Brukseli.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook