Rosja prawdopodobnie prowadzi kontrofensywę

(fot. EPA/ROMAN PILIPEY)

Waszyngton uznaje, że najnowsze wypady sił rosyjskich za granicę ukraińską dowodzą, iż Rosja prowadzi prawdopodobnie militarną kontrofensywę na Ukrainie - w Doniecku i Ługańsku - oświadczyła w środę rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki.

 
Psaki powiedziała też, że Rosja wysłała na Ukrainę dodatkowe kolumny czołgów i pojazdów opancerzonych.
 
Wcześniej w środę Kijów poinformował, że granicę rosyjsko-ukraińską przekroczyły rosyjskie wozy bojowe piechoty oraz ciężarówka, które transportowały żołnierzy do miasteczka Amwrosijewka, niedaleko od miejsca, gdzie w poniedziałek zatrzymano 10 innych rosyjskich żołnierzy. Mówił o tym rzecznik Rady Bezpieczeństwa Ukrainy Andrij Łysenko. Reuters, który relacjonował wypowiedź Łucenki, zastrzegł, że nie udało się potwierdzić tych informacji.
 
Rzeczniczka Departamentu Stanu podkreśliła, że Moskwa postępuje w sposób nieuczciwy nawet wobec własnych obywateli - siły rosyjskie są wysyłane kilkadziesiąt kilometrów w głąb Ukrainy i ani żołnierze, ani ich rodziny nie wiedzą, dokąd zmierzają. Powiedziała też, że dowodem na postępowanie Rosji są pogrzeby zabitych żołnierzy oraz transport rannych do Petersburga, gdzie mają przejść leczenie.
 
Dodała, że Waszyngton jest ponadto zaniepokojony atakiem na Nowoazowsk.
 
W środę mer tego miasta poinformował, że wtargnęli tam separatyści. Nowoazowsk ma strategiczne położenie nad Morzem Azowskim, na trasie między Rosją a zaanektowanym przez nią Krymem.
 
Po poniedziałkowym wtargnięciu rosyjskich żołnierzy źródło w rosyjskim resorcie obrony oświadczyło, że przypadkiem przekroczyli oni rosyjsko-ukraińską granicę. Natomiast prezydent Rosji Władimir Putin na konferencji prasowej we wtorek, przy okazji szczytu UE-Ukraina-Unia Celna, powiedział, że rosyjscy żołnierze "mogli znaleźć się na terytorium Ukrainy podczas patrolowania granicy". 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.14

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~czarna morwa 00:25:13 | 2014-08-28
Prawdopodobnie? Tu chyba potrzeba jakiegoś prostolinijnego dziecka, które w oczy zakrzyknie poltykom, że król jest nagi! Co się ma jeszcze wydarzyć, by do politpoprawnych zachodnioeuropejskich decydentów dotarło, że Rosja zaatakowała Ukrainę już kilka miesięcy temu?

Oceń 8 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Olsztyn 22:41:54 | 2014-08-27
Brawo  powstaćy i brawo Rosja za pomoc swoim. Lać ukraińskich nazistów i pogrobowców UPA i Hitlera !

Oceń 5 14 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?