Władimir Putin o rozmowach w Mińsku

Global Panorama / (CC BY-SA 2.0) / flickr.com)

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział na konferencji prasowej we wtorek, że rozmawiał z Petrem Poroszenką m. in. o potrzebie szybkiego położenia kresu rozlewowi krwi na Ukrainie i rozpoczęciu procesu pokojowego. Putin mówił też o konieczności "rozwiania niepokojów" wokół umowy UE-Ukraina.

 

Prezydent Rosji podkreślił, że uzgodnienie porozumienia o wstrzymaniu ognia jest "sprawą Ukrainy", ale Rosja może wnieść swój wkład do dialogu pokojowego.

 

Przyznał, że między Rosją i Ukrainą jest wiele "otwartych problemów", w których rozwiązaniu "zainteresowani są i Rosja i Ukraina i nasi europejscy partnerzy".

 

Putin opowiedział się za jak najszybszym wznowieniem prac grupy kontaktowej ds. Ukrainy.

 

Według agencji ITAR TASS, rosyjski prezydent powiedział, że Ukraina i UE uzgodniły zintensyfikować prace mające na celu "rozwianie niepokojów" Unii Celnej dotyczących umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE. Odpowiednie propozycje mają być opracowane przez grupę roboczą złożoną z przedstawicieli Rosji, Ukrainy i UE do 12 września.

 

"Ponownie zwróciliśmy uwagę naszym partnerom - europejskim i ukraińskim - na to, że wdrożenie porozumienia stowarzyszeniowego Ukrainy z UE wiąże się z poważnymi zagrożeniami dla rosyjskiej gospodarki" - powiedział Putin. Wymienił w tym kontekście m.in. zniesienie ceł między Ukrainą i UE, różne wymogi fitosanitarne i przepisy o charakterze technicznym.

 

"Musimy znaleźć jakieś rozwiązanie (tych problemów)" - powiedział Putin i dodał, że w przeciwnym razie Rosja będzie zmuszona podjąć "posunięcia ochronne".

 

Putin powiedział też, że uzgodnił z Poroszenką wznowienie konsultacji na temat eksportu i przesyłania rosyjskiego gazu.

 

Nawiązując do podanej we wtorek przez stronę ukraińską informacji o zatrzymaniu na swoim terytorium grupy żołnierzy rosyjskich, Putin oświadczył, że "mogli oni znaleźć się na terytorium Ukrainy podczas patrolowania granicy". Według rosyjskiego prezydenta, żołnierze ukraińscy wielokrotnie wchodzili na terytorium Federacji Rosyjskiej, w tym także wjeżdżali na pojazdach bojowych i "nigdy nie było z tym problemów".

 

"Mam nadzieję, że i w tym przypadku z ukraińskiej strony nie będzie żadnych problemów" - powiedział Putin dodając, że rozmawiał o tym z Poroszenką.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.86

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Thomas Sean Connery 07:27:02 | 2014-08-27
„Prezydent Rosji podkreślił, że uzgodnienie porozumienia o wstrzymaniu ognia jest "sprawą Ukrainy", ale Rosja może wnieść swój wkład do dialogu pokojowego”.
Jak można wierzyć, tak „wiarygodnemu” politykowi. On jest albo psychicznie zaburzony albo bardzo przebiegły. Myślę, że jedno i drugie!.

Oceń 7 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook