Merkel o spotkaniu Poroszenki z Putinem

(fot. EPA/STEPHANIE PILICK )

Zdaniem Angeli Merkel po spotkaniu szefa ukraińskiego państwa Petro Poroszenki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem nie należy się spodziewać przełomu; NATO oferuje Ukrainie współpracę, lecz członkostwo w Sojuszu nie jest przedmiotem rozmów.

 

W wywiadzie dla telewizji publicznej ARD w niedzielę wieczorem Merkel wyjaśniła, że jej sobotnia wizyta w Kijowie służyła przygotowaniu spotkania, które odbędzie się w stolicy Białorusi Mińsku. To spotkanie "z pewnością nie przyniesie jeszcze przełomu" - zastrzegła szefowa niemieckiego rządu, dodając, że czuje się w obowiązku "ostudzić oczekiwania".

 

We wtorek ma się odbyć w Mińsku szczyt z udziałem Ukrainy, Rosji, Białorusi, Kazachstanu i Unii Europejskiej.

 

W rozmowach będą uczestniczyli prezydenci Poroszenko i Putin.

 

"Jeśli chce się znaleźć rozwiązanie, to trzeba ze sobą rozmawiać" - podkreśliła niemiecka kanclerz. Jak zaznaczyła, kryzys na Ukrainie można rozwiązać jedynie za pomocą metod politycznych, a Niemcy oraz cała Unia Europejska chcą w tym pomóc. "Środkami wojskowymi nie rozwiąże się tego kryzysu" - powiedziała Merkel.

 

Kanclerz Niemiec wskazała na trzy grupy tematów, co do których istnieje różnica zdań, wymieniając decentralizację Ukrainy, stosunki gospodarcze z UE oraz dostawy energii.

 

"Naród ukraiński oczywiście musi mieć możliwość wyboru własnej drogi" - powiedziała Merkel. Podkreśliła, że opowiada się za integralnością terytorialną ukraińskiego państwa.

 

Merkel zastrzegła, że jej celem nie jest "szkodzenie" Rosji. "Chcemy utrzymywać dobre relacje handlowe i rozsądne stosunki także z Rosją. Jesteśmy skazani na siebie" - powiedziała.

 

Pytana o wrześniowy szczyt NATO Merkel powiedziała, że Sojusz podejmie decyzje, które umożliwią "szybką reakcję" w razie potrzeby. "Ukrainie możemy zaproponować współpracę; członkostwo w Sojuszu nie znajduje się w agendzie" - wyjaśniła. Przypomniała, że istnieje Rada NATO-Ukraina i że Poroszenko przyjedzie do Walii, by wziąć udział w obradach tego gremium. "Jak powiedziałam, nie chodzi o członkostwo (Ukrainy) w Sojuszu" - powtórzyła szefowa niemieckiego rządu w rozmowie z ARD.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~przemko 21:56:07 | 2014-08-24
Moim zaś zdaniem, grają oni (Ruskie) na zwłokę

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~piotr 21:15:06 | 2014-08-24
No, to sie Ruskie dopiero boją!

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook